1

Temat: Kupiłem Atari i mam problem

Kupiłem właśnie używaną Atarkę na allegro. Popularny model 65XE. Komputerek na oko w dobrym stanie. Po podłączeniu jednak do Telewizora z rozczarowaniem stwierdziłem że obraz jest czarno-biały. Przypomniały mi sie od razu dawne czasy gdy telewizory klasy Rubin czy Jowisz miały problemy z wyświetlaniem kolorowego obrazu. Tyle że to były telewizory pracujące wyłacznie w systemie secam, a na nowoczesnym telewizorze z multisytemowym dekoderem PAL/SECAM/NTSC nic takiego nie powinno mieć miejsca. Dla pewnosci sprawdziłem jeszcze na drugim telewizorze. To samo. Wygląda tak jakby nie było sygnały chrominancji. Wycztałęm właśnie na tym forum że można pokręcić potencjometrem w otworku na spodzie obudowy. Moze to pomoze. Jeśli nie co może być przyczyną awarii? Jak ją usunąć i czy w ogóle warto? W elektornice za dobry nie jestem, urwany przewód mogę zlutować, ale nic poważniejszego raczej nie zdziałam.

2

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

raz tylko widziałem, że był to problem potencjometra - ale możesz spróbować nim "pokręcić" - choć pewnie niewiele to da. Może GTIA zwalone (za przeproszeniem) :)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

Ja stawiam na potencjometr i regulację. Brak kolorów to raczej nie kwestia uszkodzenia GTIA...

Btw. łączysz przez złącze antenowe czy też przez monitorówkę ? Bo jak przez monitorówkę, to może zamiast Composite-a podłączyłeś sygnał Luminancji ? :P

Ostatnio edytowany przez macgyver (2006-11-03 21:54:36)

4

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

Dzięki za pomoc.

Kręciłem potencjometrem i nic nie dało. Obraz tylko i wyłącznie w odcieniach szarości :-( Jedyny kolor jaki się pojawia to minimalny "artifacting". Szkoda bo komp wizualnie w bardzo dobrym stanie. Komputer podłączam przez kabel TV. Może spróbować wyprowadzić sygnał z gniazda monitorowego i podpiąc do wejścia typu "Chinch" w TV? Niestety nie wiem co z czym połaczyć no i nie jestem pewny czy w ogóle jest sens próbować.

Towar reklamowałem u sprzedającego, ostatecznie ustaliliśmy że sprzęt zostaje u mnie a on zwróci mi połowę ceny. Skoro komp jest już mój spróbuję go rozebrać (bez skojarzeń ;-)) i zobaczę czy nie ma jakiś fizycznych uszkodzeń na płycie i w okolicach gniazda. Pierwszy raz będę rozkręcał Atarkę, czy trzeba na coś szczególnie uważać żeby nie zepsuć?

5

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

Hmm, a jakie masz gniazdo monitorowe...? Jak DIN6 - to masz wersję SECAM (ale raczej nie - bo piszesz, że ma modulator). Jak w NTSC- sprawdź, czy telewizor/monitor nie wymaga ręcznego przełączenia w ten tryb - bo inaczej zawsze będziesz miał obraz czarnobiały, choć zajebiście ostry i wyraźny.

Sikor umarł...

6

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

Telewizor przełącza sie automatycznie. Zresztą szukałem, w menu nie ma żadnej możliwości przełączania. Zarówno w PAL, Secam jak i NTSC telewizory powinny sobie poradzić. Tak jak piszę zresztą - próbowałem na dwóch różnych telewizorach i nic. Rozmawiałem ze sprzedającym i on mówił że używał tego komputera jedynie w połaczeniu z czrnobiałym monitorem i nie wiedział że Atari nie wyświetla kolorów.

7

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

Witam!

Ja tez się kiedyś zderzyłem z tym problemem :) Rozwiązaniem być może jest zestarzenie kwarca
taktującego Atarkę... Spróbuj przy odpalonym kompie postukać z lekka palcem w nóżki tegoż.
jeśli zobaczysz pojawiające się przebłyski kolorów to na 100% problem zegara. Z drugiej strony
można by zmierzyc częstotliwość generatora podstawowego.

http://atariarea.histeria.pl/forum/view … hp?id=4200

Pozdrawiam

tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

8

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

W nóżki kwarca stukałem i nic (choć na 100% nie jestem pewny że to był kwarc). Łudziłem się jeszcze że to może być wina modulatora. Spróbowałem więc podpiąć Atarke przez złącze monitorowe, ale nietety nic to nie dało. :-( Kupiłem teraz na allegro za nieduże pieniądze drugą Atarkę (obudowa już trochę pożółkła) która działa OK. Jako że w tej pierwszej obudowa i klawiatura wyglądają niemalże na fabrycznie nowe więc podmienię wnętrzności.

9

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

Witam!

Kwarc jest w metalowej, płaskiej obudowie raczej w lewym dolnym rogu koło FREDDIego.
dotykanie pacem nóżek może spowodować wręcz zawis atarki :) Generalnie chodzi o to aby
w możliwie najprostszy sposób poprzestrajać trochę generator zegarowy "serduszko" Atari.

Dokładnie w ten sposób udało mi się stwierdzic brak kolorów w mojej atarynce.

Najgorszą możliwością jest walnięty układ GTIA (szkoda by było ale to też dałoby się wymienić)

Możliwe też, że sam modulator coś brzydkiego robi kolorowi.

Kupno drugiej Atarki nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem - co masz zamiar zrobić z uszkodzoną ?
tak tylko pytam, bo może jednak dałoby sie ją odratować ??

Pozdrawiam

tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

10

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

Witam

Skoro piszesz że w płaskiej metalowej obudowie to znaczy że dobrze go namierzyłem ;)

Teraz rozumiem o co chodzi, wcześniej tylko pukałem w niego, spróbuję podotykać jego nóżek tak jak sugerujesz.
Modulator chyba nie ma tu nic do rzeczy bo podłączałem też przez złącze monitora i koloru dalej nie było.
Na razie tak jak mówiłem kupiłem drugą Atarkę tylko w gorszym stanie, bez zasilacza, no i za psie pieniądze ;). Obudowa już mocno pożółknięta i trochę zniszczona, ale za to elektronika sprawna, więc zamieniłem obudowy.

Co dalej - Atarka (ta czarno-biała) na razie leży w piwnicy. Może jeszcze spróbuję ją reanimować, ale na razie mam co innego na głowie.

A tak w ogóle trochę z innej beczki - z tego co zauważyłem obudowy Atarek serii XE, żółkną nie ze starości ale pod wpływem światła słonecznego. Jak się ogląda stare Atarki, często można stwierdzić którą stroną komputer stał do okna. Jeśli zatem chcemy zachować nasz komputer w dobrym stanie wizualnym najlepiej przykrywać go czymś nieprzeźroczystym gdy nie jest używany.

11

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

Urborg napisał/a:

wcześniej tylko pukałem w niego, spróbuję podotykać jego nóżek

No ładne rzeczy...

12

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

Rotfl...

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

13

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

Nikt jakoś tego nie napisał - ale przyczyną braku koloru może być uszkodzenie kwarcu nr 2, czyli 4.43 MHz - jest on odpowiedzialny za generację nośnej koloru w systemie PAL. Może być też uszkodzony podwajacz napięcia, którego elementem jest zresztą ów nieszczęsny potencjometr. Ostatecznie uszkodzeniu mógł również ulec tranzystor wyjściowy (wzmacniacz sygnału koloru). Jednak najbardziej stawiałbym na kwarc lub zimne luty :).

Ostatnio testowałem kupioną atarynkę i też okazało się, że nie ma koloru. Przyczyną było skręcenie nasycenia w monitorze na "0" przez mojego małego brzdąca :)

pomidor

14

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

No i sprawa się wyjaśniła :) Przyczyną braku koloru był brak styku na lutowaniu jednej z nóżek układu GTIA. Wygrzebałem ostatnio z szafy stary, oporowy "eliektropajalnik" pamiętający jeszcze stare i niedobre czasy ZSRR. W sklepie elektornicznym nabyłem odsysarkę do cyny, czy jak się to tam nazywa i wziałem się za lutowanie moich Atarek. Na pierwszy ogień poszło 130XE z fabrycznie wadliwym GTIA o którym pisałem w innym wątku. Jako dawca GTIA posłużyło padnięte 65XE. Wadliwy GTIA wylutowałem, w jego miejsce wlutowałem podstawkę, a w podstawkę wsadziłem Scalaka wylutawnego od "dawcy". Po uruchomieniu początkowo znikał mi momentami kolor, ale docisnąłem dobrze układ do podstawki i kolor wskoczył na stałe. To mnie natchnęło, żeby wybadać sprawę "czarno-białej" Atarki.

Wylutowałem więc układ GTIA, wlutowałem w jego miejsce podstawkę i wsadziłem w nią wylutowany przed chwilą układ. Po uruchomieniu okazało się że kolor wrócił. Tym sposobem przywróciłem do życia 2 Atarki :)

15

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

Urborg - taki drugi Frankenstain z Ciebie ;)

16

Odp: Kupiłem Atari i mam problem

Dodam jeszcze od siebie - u mnie objaw był podobny tzn. trafiła mi się Atarka w ładnym stanie - ale na początku czerwony ekran i żółty pasek po środku... wymiana ramu, procka, freddiego nie pomogła, po wymianie MMU comp wstał - ale obraz był szary.

W pierwszej kolejności wymianie uległy oba kwarce - efekt bez zmian, potem pora poszła na tranzystor Q3 oraz Q2, sytuacja bez zmian. Zacząłem badać paluchem w okolicach mmu i potencjometru kolor się pojawił.
Miernik w łape i badanie przejść na dobrej/złej Atarce. Okazało się, że nie ma przejścia między tranzysorem Q2 a 20 pinem MMU - winowacja to uszkodzony dławik - L6, po wymianie kolorki wróciły do normy.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim