1

Temat: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Hmm, sprawa dotyczy dopałki Pasia i SIO... A mianowicie, może, za jednym zamachem, zrobić nowy standard wyprowadzeń na wtyku VGA? (sprawa była wałkowana bodajże tutaj: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 64&p=2 ). W sumie - wyprowadzenia 1:1 na odpowiednie piny plus coś nowego dla nieużywanych..>pomysły są różne, myślę, że można je by było tutaj zgłaszać. Pasiu - o ile wyraziłby taką chęć - montując dopałkę mógłby montować "Enchanced SIO" - jak nazwałbym nowe gniazdo. Może od razu w nim układ od SIO2PC? (wtedy tylko kabelek vga<==>rs i jedziemy)?
Taka moja sugestia, a przy okazji, niewielkim nakładem - może powstać jakiś nowy standard gniazda dla Atari...?

Sikor umarł...

2

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Ja oponuję za złączem Canon15 ale dwurzędowym jako następca SIO. VGA to VGA, więc bądźmy chociaż trochę standardowi ;) A jeżeli już jest wbudowane do środka SIO2PC to co broni wyprowadzić go na standardowego COM-a ? (na Canon 9) ?

3

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

VGA wejdzie pionowo koło standardowego SIO, praktycznie przy każdym typie stosowanej obudowu. Canon jest nieco dłuższy. Poza tym - w VGA wszystkie piny ze standardowego SIO mogą mieć ten sam układ jak w standardowym - nawet małpa jak będzie lutować, to się nie pomyli... Takie jest moje skromne zdanie...

Sikor umarł...

4

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Sikor, a widziałeś kiedyś gdzieś kable VGA->RS232?

Poza tym IMO pakowanie się w RS232 w obecnych czasach jest nieco ryzykowne. Coraz więcej płyt głównych nie jest wyposażanych takowe złącza (to samo tyczy się Centronics-ów). Zaobserwowałem, że już wkrótce jedynymi złączami, jakie zostaną montowane będą USB oraz na droższych wersjach płyt dodatkowo IEEE-1394 czyli popularne Firewire.

I wg mnie powinno się iść w tym kierunku.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Sikor: w wypadku Canona 15 jeszcze trudniej jest się pomylić z numeracją niż z VGA poza tym Canon 15 ma obudowę dwurzędową, czyli dyletantowi będzie się wygodniej lutować. I na Canon-a 15 też się znajdzie miejsce w obudowie...

dely: więc nie pozostaje nic innego niż zaprojektowanie SIO2USB ;)

6

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Przecież istnieją te nieszczęsne kable COM2USB - SIO2USB to nic innego jak SIO2PC podpięte do COM2USB. Trzeba tylko mieć baczenie, by taki kabelek działał, nie to co taki jak ja mam :/

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

A czemu Twój nie działa? Czy problemem jest to, że "nie działa BO NIE" czy "nie działa bo akurat ten model nie działa"?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Nie działa z APE. Czemu - nie mam pojęcia. Ale przez to jest średnio przydatny jako składnik przejściówki SIO2USB.

KMK
? HEX$(6670358)

9

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

dely napisał/a:

pakowanie się w RS232 w obecnych czasach jest nieco ryzykowne

VGA!=RS232, chodziło tutaj o przejściówkę, a apropo - jest z DB9naVGA15 (do starych kart graficznych i monitorów RGB).

macgyver napisał/a:

Sikor: w wypadku Canona 15 jeszcze trudniej jest się pomylić z numeracją niż z VGA poza tym Canon 15 ma obudowę dwurzędową

Tylko VGA dostaniesz w każdym, nawet podrzędnym sklepie komputerowym, a Canona niekoniecznie. Poza tym - Canon jest nieco "dłuższy", ale nieważne to jest teraz. Ważne - według mnie - jest to, aby opracować standard ESIO, czyli - aby wykorzystać dodatkowe sygnały, które uzyskamy przy złączach 15 bolcowych, a czy to będzie VGA czy Canon - niech zadecyduje ten, kto robi rozszeżenie. Wydaje mi się, że gra jest warta świeczki, a wtedy i o zewnętrzne urządzenia łatwiej (odpada problem z niszczeniem Atarowskich sprzętów na wtyki SIO, poza tym - dodatkowe sygnały...).
Hmm, a może by na jednym z pinów wypuścić sygnał "halt" procesora, do przyszłego zastosowania...? Wiem, wiem, "Sikor, puknij się..."

Sikor umarł...

10

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

HALT na złączu szeregowym? A po cholerę? :) Poza tym HALT jest już wyprowadzony na PBI, o ile mi wiadomo.

Tak w ogóle to, jeśli już mamy dyskutować o dodatkowych sygnałach, najpierw należałoby wymyślić, jakie to mają być sygnały i skąd je wziąć, a potem dopiero ewentualnie deliberować nad standardem gniazda, które ich wyprowadzenie umożliwi.

Poza tym jest problem tego rodzaju, że całą transmisję szeregową obsługuje sprzętowo POKEY, linie wyprowadzone z jednej strony na gniazdo SIO z drugiej strony giną w bebechach tego układu. Z tego powodu wszystko, co można do SIO dodać, to będą linie pomocnicze w rodzaju (już istniejących) COMMAND, INTERRUPT, PROCEED albo MOTOR CONTROL; ale znowu, moim zdaniem, najpierw należałoby zapytać, do czego te ewentualne dodatkowe linie mają służyć i przy czym ich brakuje.

Oczywiście, SIO nie ma sygnałów RTS/CTS. Ale nie ma ich, bo ich POKEY nie wytwarza (obsługuje). Do tego trzeba mieć nowego POKEY-a w FPGA, nad którym, jak wiadomo, pracuje Pecuś ;) Fajnie by było, gdyby ten nowy POKEY miał ze 2-4 bajty FIFO wejścia szeregowego, bo tak poza tym to niczego mu w zasadzie nie brakuje ... ;)

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Hmm, trzeba ustalić co, to fakt. A czy p[rzypadkiem drugi pokey tutaj nie pomoże...? Wszak do stereo jest użytych tylko kilka linii, więc coś zostaje...? Hmm, a może dałoby się wyprowadzić sygnały z SIO2IDE? Kontroler w środku, a na zewnątrz podłączamy tylko kieszonkę... Na przykład.
Oki, najpierw niech się wypowie Pasiu albo inny elektronik, czy mamy o czym dyskutować, a w Ornecie obgadamy temat ;)

Sikor umarł...

12

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Sikor, może jednak lepiej wróć do kodowania demek i robienia logosów ;)  [NO OFFENCE]

13

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Taka tylko moja propozycja. Zero odzewu - trudno...

Sikor umarł...

14

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

sio.. jakby tak spojrzec w specyfikacje standardu to wyjdzie ze projektanci przewidzieli transmisje jedynie asynchronicza z szybkoscia 19200bit/s, tymczasem pokey generuje zegar dla danych wychodzacych i jest w stanie przyjac zegar dla danych przychodzacych, co zakonczylo by raz na zawsze problem typu "sio2pc mi dziala przy pelni ksiezyca"
z sygnalow dodatkowych (procz data in, data out) jest uzyty jeszcze command
pozostale leza odlogiem (caly czas mowa o specyfikacji protokolu z lat 80 - innej nie widzialem)
wiec zamiast rozszerzac moze by jednak wykozystac...
z drugiej strony to nikt na zdrowy rozum nie bedzie projektowal urzadzen sio, wiec po co w ogole?
najbardziej sensownym urzadzeniem sio jakie moglo by w tym momencie powstac to nastepca sio2pc wykozystujacy zlacze USB - chocby z drugiej strony kabelka pc mialby go widziec jako urzadzenie klasy HID
trwalosc zlacza HD15 jakie zostalo tu zaproponowane jest zadna - ktos wzia to pod uwage?
zlacze DB15 natomiast zajmuje mnostwo miejsca na pcb - i tu juz porownywalnie do standardowego zlacza SIO

przechodze na tumiwisizm

15

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Może urządzen SIO nikt nie będzie projektował, tymniemniej przydałaby się możliwość podłączenioa stacji od grzyba czy obsługa nietypowych formatów... A z wtyczkami SIO coraz gorzej... ;(
A może by taki "dekoder" wyprowadzić...? http://www.serious-dial.atari.pl/Serious/S14/A10.html

Ostatnio edytowany przez Sikor (2005-07-29 08:51:21)

Sikor umarł...

16

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Cos mi sie wydaje ze sie chlopaki niedoczytali w specyfikacji - te nieuzywane adresy sa zarezerwowane dla PBI, nie wiem czy nie zaczna sie te kombinacje gryzc z KMK-IDE irp.
Moze lepiej ZAREZERWOWANYCH nie ruszac.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

17

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Najbardziej podobał mi się odkrywczy wniosek autora artykułu, że "niewykorzystane rejestry mogą być wykorzystane" :D Przy czym, o ile specyfikacje Atari w zasadzie nie były szerzej (u nas) dostępne, o tyle wystarczyło zajrzeć do książek Zientary, żeby "odkryć", iż producent dla "niewykorzystanych" adresów jednak jakieś zastosowanie przewidział.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-08-01 12:36:57)

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Sikor napisał/a:

przydałaby się możliwość podłączenioa stacji od grzyba czy obsługa nietypowych formatów...

Od kiedy to wyprowadzenie nowych sygnalow z plyty Atari umozliwia podpiecie stacji od grzyba, a tym bardziej obsluge dodatkowych formatow. Przeca to zalezy od kontrolera stacji dyskow (a takim jest Pokey dla SIO) czy od samej stacji dyskow, a nie od jakis dodatkowych sygnalow na zlaczu.

19

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Lewis: kontroler może byuć w stacji, ale - na przykład - aby korzystać z większego kwarcu może być potrzebny sygnał synchronizacji (na przykład - odczyt co dwa cykle) czy coś innego. Wyprowadzasz dodatkowo w SIO sygnalik i kontroler to analizuje... Może bzdury gadam, bo na elektronice się ie znam, dlatego ten temat zapodałem, ale zastanowić się warto co można wyprowadzić. Może wejście audio? Jeżeli przez SIO2IDE można podłączyć CD-ROM, czemu nie rozszeżyć gniazda i mieć wtedy dostęp do CD Audio (sterowanie z Atarki by było wtedy banalnie proste właściwie)? Oczywiście, wtedy wejście podpinamy bezpośrednio pod wyjście, z pominięciem POKEYa... I masz wykorzystane już dwa dodatkowe PIN-y!!! (kanał lewy i prawy - oczywiście analogowy). BTW - i tak zakładam, że gniazdo zakładają tylko osoby z rozszeżonym sprzętem, więc wyjście Audio Stereo raczej w tych kompach już będzie, kwestia doprowadzenia kabli.
Oczywiście - w ten sposób omijamy praktycznie układy Atari (chyb, że ktoś jeszcze dołoży sobie wewnętrzny sampler ;) )

Sikor umarł...

20

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

ale w gniezdzie SIO juz sa sygnaly zegarowe, tylko jakos nikt (chyba) ich nie wykozystywal...

przechodze na tumiwisizm

21

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Simius kiedyś pisał, że CLOCK OUT wykorzystywane jest w stacjach działających w Ultra Speed - oczywiście tych staranniej wykonanych - do synchronizacji szybkości transmisji pomiędzy stacją a komputerem.

Natomiast CLOCK IN - według tego samego źrodła - nie działa tak, jakby miało wynikać z nazwy. To znaczy, podanie częstotliwości z zewnątrz nic nie daje. Oczywiście sam nie próbowałem, przytaczam tylko to, co mi powiedział Jacek.

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

drac030 napisał/a:

Przecież istnieją te nieszczęsne kable COM2USB - SIO2USB to nic innego jak SIO2PC podpięte do COM2USB. Trzeba tylko mieć baczenie, by taki kabelek działał, nie to co taki jak ja mam :/

A czemu miałby Ci niedziałać?

W/g mnie, to kwestia sterowników od USB2COM i samego APE... Poprawnie działa v2.3.2
Pozatym, tak mi przyszło na myśl, czy poprawnie skonfigurowałeś APE? (tzn.która linia sterująca: RI/DSR/CTS)

Ja mam takową przejściówkę, i śmigajet róólo - bo na standardowym COM'ie nVidia MCP2-T siem kaszani - tzn.dość czesto mam zaniki połączenia, tak, jakby go niebyło...

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

23

Odp: ESIO - pomysł_dla_Pasia...?

Czemu nie miałby działać, nie wiem, ale nie działa. Wybór żadnej linii sterującej nie zmienia tego smutnego faktu - że nie wspomnę juz nawet o tym, iż do jako takiego działania protokołu SIO na dobrą sprawę żadna z nich nie jest potrzebna.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-08-10 17:39:55)

KMK
? HEX$(6670358)