26

Odp: Freezer...

jellonek robisz w safo? :) rispekt :)

27

Odp: Freezer...

jellonek robisz w safo?  :)  rispekt :)

a co w tym takiego?
no nie liczac milej pensyjki, 3x w tygodniu piła i basen (na moim osiedlu :D ), co miesiac kregle (+ napoje chlodzace :D ) na koszt firmy...

[ Dodano: Wto Kwi 19, 2005 11:11 ]
aaa, zapomnialbym:
moge sie spoznic do pracy 0,5h i nikt mi nawet slowa nie powie
a sprzet na/przy ktorym pracuje to taki o ktorym moglem do tej pory tylko czytac :>

[ Dodano: Wto Kwi 19, 2005 11:11 ]
zdaje mi sie czy to juz lekki offtop?  :twisted:
w gore statsy :)
pewnie znowu bede mial wyzerowane  :mrgreen:

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

28

Odp: Freezer...

oj, oj... chyba jednak to drugie (pamięć, hehe)... Pamietam, jak w snail-mailu pisales kiedys do mnie, ze np. na prosbe Żbika piszesz blokade do ARDEN (i/lub tego TECHNOIDA)

ojoj... chyba cos z moja pamiecia nie tak jednak... coś mi sie kołacze po głowie, ale prawie nic nie pamiętam... nawet nie wiem czy zostalo to wykorzystane w w/w grach. ehhh.... starość nie radość :(


A detekcja uzycia freezera opierala sie chyba (jak mi Gumi tlumaczyl) na podpatrywaniu co sie dzieje na stosie kompa....  :rolleyes:

A co detekcji uzycia freezera... to było kilka metod. Jena z nich bylo oczywiscie wykorzystanie faktu iz freezer wlasnie potrzebowal troche miejsca na stosie, gdzie umieszczal kawalek swojego kodu.

Kolejnym z pomyslow bylo rzeczywiscie zablokowanie przerwan NMI. Wymagalo to od kodera pewnego nakladu sil, aby bez przerwan DLI czy VBL zrealizowac to co chcial, ale dawalo sie zrobic :)

Kolejna z metod bylo wykorzystanie faktu iz po zalozeniu do kompa freezera, przy zapisie do ktoregokolwiek z rejestrow sprzetowych (ANTIC,POKEY,GTIA,PIA) ta sama wartosc zostala wpisywana rownolegle do pamieci RAM znajdujacej sie w tym samym obszarze (np. zapis do GTIA $d000-$d01f, powodowal wpisanie tej samej wartosci do RAMu pod adresem $d000-$d01f. Normalnie ta pamiec nie byla dostepna, jednak po wcisnieciu przycisku freezera, ten niedostepny nigdzie RAM byl przemapowywany w obszar strony zerowej ;) tak wiec to co ostatnio bylo wpisane w $d000-$d01f, znajdowalo sie teraz w adresach $00-$1f, potem potem wartosci wpisane do POKEY'a byly widoczne $20-$3f. To samo dotyczylo ANTICA, itd.

Teraz wystarczyło wykorzystać fakt iż w normalnym atari (bez freezera), zapis np. $d000 to to samo co zapis $d020. Natomiast w przypadku kompa z freezerem... juz nie ;) dla freezera tylko zapis do $d000 bedzie ostatnim aktualnym zapisem do GTIA ;) I teraz jak widzicie możliwości są nieskończone ;). jednym z pierwszych naszych pomyslow bylo wykorzystanie kolizji grafiki PMG ;) np. dwa sprite'y ustawiamy na pozycjach $00 i np $f0 (poza ekranem) ale w taki sposob iz:

lda #$00
sta $d000
sta $d001
lda #$f0
sta $d020

i juz wiadomo co bedzie po uzyciu freezera ;) obiekt z pozycji $f0
powroci na pozycje $00, bo dla freezera był to ostatni poprawny zapis do GTIA ;)

Sposoboów jest o wiele wiecej. Kombinowac można dowolnie ;)

Swego czasu SoTe i ja wymyślaliśmy sobie z nudów sposoby na freezera ;) Pod koniec dzialalnosci mielismy ich chyba z kilkanascie ;) Zrobilismy sobie z tego takie male hobby ;)

Najlepszym numerem jaki zrobilismy bylo umieszczenie RiverRaida w chyba SampleEditorze :) po uzyciu Freezera odpala sie RiverRaid ;)

pozdrawiam
Seban/SLIGHT

29

Odp: Freezer...

z wczorajszej pogawedki z Gumim:

pozatym TIGHT freezer mial troche zmieniony hardware;) tzn. umial ciac programy z zablokowanym NMI (chyba to tak sie nazywalo na atari) $d40e=0 (o ile jeszcze pamietam)

tak wiec to byl chiba jedyny frezzer na ataraka z mozliwoscia rzezania NMI, ale pewnie reszta sposobow na wykrycie frezzera zadziala (np. zapis pod $d000)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

30

Odp: Freezer...

a co w tym takiego?

No wlasnie pisze, szacunek. Dobra firma, dobrzy programisci afaik i dobre warunki :) Dlaczego kazdy zaraz sie napina i przybiera postawe defensywna na komplement :)

ps. to chyba od niedawna bo ostatnio cos chyba narzekales ze nie mozesz znalezc roboty

31

Odp: Freezer...

tak wiec to byl chiba jedyny frezzer na ataraka z mozliwoscia rzezania NMI
...

no właśnie podobno nie jedyny - coś chyba Pecuś&Spółka (chyba oni!) kombinowali z takim cudem, tylko problem był taki, że bez NMI nie bardzo chciał "wracać" o programu.

A pisanie bez przerwań uskuteczniał kol. RZóG - spróbujcie sfreezować którąkolwiek z jego części z Bitter Reality lub choćby Sexy Six... :D

I Ty zostaniesz big endianem...

32

Odp: Freezer...

Ano tak bylo, niestety powrot z NMI jest bardzo krytyczna operacja i nie zawsze sie udaje w warunkach freezerowych. A napewno nie daje sie tego prawidlowo zasymulowac za pomoca nieskomplikowanej elektroniki (+troche programu oczywiscie), nie wierze wiec w sprawenie dzialajacy uklad tzw. Gumiego. Jednak efektem prac moich i zbiga i Mariusza Geislera, byl uklad zgodny z Happy Freezerem (czyli kazdym innym tez ;) ), a zrobiony na pierwszych dostepnych PALach i GALu chyba tez (teraz to standard, a wtedy nowosc).
No a drugim takim efektem byl wspomniany Freezer Filer, ktorego sobie ktos prze ukonczeniem przywlaszczyl (jakis znajomek Krzycha Steca, bo on dostal pierwsza (i ostatnia) pelna wersje ale jeszcze bez interface uzytkownika) i dodal pytanie o nazwe pliku, no i oczywiscie podpisal sie pod tym (standard).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

33

Odp: Freezer...

P.-S. A czy Gumi przypadkiem znowu nie sygnuje swoim pseudo nieswojej pracy (tak jak to z Qmegiem jest!!) ??

byc moze on ulepszyl nieco Code3-Freezer, ale chyba nie ma za co go po sadach ciagac, skoro zapewnil rozwoj takiego fajnemu wynalazkowi...  Inaczej trzeba by chyba bylo zaczac od placenia 'tantiem' B.Englowi... ;)

Tutaj mozna przeczytac pare kwestii o freezerze, np. to, ze kilku gosci z ABBUCA obiecalo ponownie puscic w obieg Turbo-Freezera, z nowosciami takimi jak wbudowana pamiec 32 kb Eeprom i 512 kb Flash-Eprom.... 
ABBUC ma oglosic kiedy to dzielo bedzie gotowe do zamowienia (i poza tym wiecej info jest z pewnoscia we wspomnianym artykule w papierowej gazetce z Abbuc Magazine #76)... :)

34

Odp: Freezer...

tu jest jeszcze chyba cosik:
http://www.abbuc.de/engl.htm

"wszystko się kiedyś kończy......."

35

Odp: Freezer...

Podepnę się do starego wątku, bo coś o tym znalazłem w sieci (o Turbo Freezer XL / 2005)

Co prawdą autorem jest tego Matthias Reichl, ale też wpina się to w złącze PBI w 800XL, tudzież Cartridge+Expansion w 65XE.

Może się wam przyda. Są wsady Epromów i PCB dla Eangle.

http://www.strotmann.de/~cas/Infothek/TurboFreezer/
http://www.strotmann.de/~cas/Infothek/TurboFreezer4/
http://www.strotmann.de/~cas/Infothek/TurboFreezerxl/


Całe site to ripy czasopism, papermagów głównie naszych zachodnich sąsiadów (jakoś nie trawie hajjj-hitler).


http://www.xs4all.nl/~rdemming/Atari/Freezer/Freezer1.jpg

http://www.strotmann.de/~cas/Infothek/TurboFreezer4/Titel2005.jpg

Ostatnio edytowany przez pajero (2009-06-20 17:26:43)