1

Temat: Sio2sio ?

Witam, ja w temacie "nullmodem" - czy jest coś takiego pozwalającego podłączyć do siebie dwie atarynki ?

___
Press play on tape...

2

Odp: Sio2sio ?

Owszem. Nawet niezbyt trudno zbudować. :)

I Ty zostaniesz big endianem...

3

Odp: Sio2sio ?

O, dzięki za linka - z tym, że chodziło mi o to, żeby obydwie atarynki widziały się nawzajem jako stacje - czy to też ten interfejs rozwiąże ?

Już nawet myślałem o czymś takim, żeby sygnały magnetofonu zamienić - posłać z jednego nagrywanie na odczyt drugiego - no ale transmisja by była niemiłosiernie długa, a systemy turbo stosują dodatkowe częstotliwości do przestawienia układów w magnetofonie w stan nagrywania (a przynajmniej tak mi się wydaje po analizie sygnału).

___
Press play on tape...

4

Odp: Sio2sio ?

Jest takie cos i Pinokio to ma. Nie pamietam jak sie to nazywa, ale zbudowal to Jacek Zuk (ten on KNK/JZ IDE). ZTCP dziala pod SpartaDOSem tylko, ale nie jestem pewny.

5

Odp: Sio2sio ?

Simdrive się nazywa.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: Sio2sio ?

A moze ktos to opisac w Atariki, bo nie ma zadnej infromacji o tym projekcie :(

Moze w koncu komus sie uda zrobic cos takiego jak na C-64 http://dunkels.com/adam/tfe/index.html http://www.paradroid.net/ip65/
http://gizmodo.com/5022665/commodore-64 … layer-game

Tyle ze juz ktos probowal ale chyba nie do konca mu sie udalo, chociaz jak widac to chyba daleko doszedl
http://www.geocities.com/vlastaar/a8ether/

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2008-07-12 03:49:08)

7

Odp: Sio2sio ?

Hmm... to akurat  jest chyba podobne rozwiązaniem jak te, które podał Miker.

SIMDRIVE - nie znalazłem nigdzie info - ani na stronach projektów, ani u Draco, ani nawet szukając przez SIODRIVE.

___
Press play on tape...

8

Odp: Sio2sio ?

Zasadniczo, to nie jest problem sprzetowy, ale programowy.
Trzeba napisac wlasne procedury SIO, ktore beda dzialaly tak jak procedury w stacji dyskow. W sumie nic wielkiego ;) Do roboty :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

9

Odp: Sio2sio ?

a nie lepiej na zasadzie terminala ? wysyłam komendę, która wykonuje się pod zmodyfikowanym dosem na drugiej atarynce, a wynik działania wraca kabelkiem ? Coś w rodzaju "E2:"dir d1:*.*" >E1:"

___
Press play on tape...

10

Odp: Sio2sio ?

jest jest... trzeba w koncu to potestować

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

11

Odp: Sio2sio ?

http://student.agh.edu.pl/~epi/simdrv.gif
Oprócz simdrive szukaj jeszcze pod nazwą simdrv, oprogramowanie ma na pewno pinokio.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

12

Odp: Sio2sio ?

Pod simdrv wyskakuje mi AA z wątkiem: Nowa płyta do atari - patrz: #10 - poza tym - cisza.

No ale z tego, co mi ostatnio odpisał na gg Piguła, to sio2sd można przełączać do innej atarynki podczas pracy - musi wystarczyć.

___
Press play on tape...

13

Odp: Sio2sio ?

Ja sie zastanawiam po co tyle elektroniki w tym :)
Chyba nie po to zeby stwierdzic stan linii Command (bo tylko to jest do zrobienia), a do tego, widzialem firmware w stacjach dyskow, ktore linii Command nie kontroluje, tylko pierwsze odebrane bajty zawsze traktuje jak komende ... i dziala :) Tak wic nawet linia Command nie musi byc monitorowana, wystarczy spiac atarynki drutami odseparowujac ewentualnie zasilanie....

P.-S. Nie sprawdzilem co ta elektronika robi, bo po dosc wolnym GPRsie teraz dzialam, wiec nawet nie wiem, czy tam jest Commad sprawdzany czy moze cos innego.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2008-07-12 14:18:05)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

14

Odp: Sio2sio ?

Panowie, zwykła transmisja RS-232 wystarczy byle ktoś bystry mądre oprogramowanie napisał, do tego potrzebne są tylko trzy przewody nic więcej

15

Odp: Sio2sio ?

Pecus napisał/a:

Ja sie zastanawiam po co tyle elektroniki w tym :)

Odpowiedź po roku to może trochę późno, ale lepiej niż wcale. ;) Być może już na to wpadłeś, ale wypada mi sprawę wyjaśnić. Dwa przerzutniki widoczne na schemacie tworzą rejestr przesuwający, który opóźnia sygnał na wejściu szeregowym o dwa cykle bitrate. W tym czasie komputer dokonuje pomiaru prędkości transmisji i ustawia POKEY do odbioru.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

16

Odp: Sio2sio ?

na party trub mial cos w rodzaju/bedacego karta sieciowa (nie, nie ethernetowa) do atarki, dzieki ktorej golas "slave" z 64k mogl kozystac ze wszelkich dobrodziejstw komputera "mastera"
skladalo sie to z czegos co wygladalo na kilka transoptorow w jednej obudowie, bufora '245 oraz ukladu VIA (6522) oraz epromu
calosc byla zbudowana jako przelotowy cart i... dzialalo
maksymalnie 8 atarek mozna bylo spiac tym interfejsem

przechodze na tumiwisizm

17

Odp: Sio2sio ?

to jakis nowy wynalazek?
cos mi sie przypomina tego typu chyba czeskie, czy bucowe rozwiazanie sprzed lat...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

18

Odp: Sio2sio ?

to mux: http://www.rasterline.com/mux.html

idea ciekawa, moznaby pracownie komputerowa tym opedzic, tylko wada jest taka, ze atarka-klient musi miec w tym rozwiazaniu specjalnie zmodyfikowany rom.

--
= krap.pl =

19

Odp: Sio2sio ?

Multiplexer jest wkładany do złącza kartridża i umozliwia współdzielenie dysku PBI (np. KMK/IDEa) oraz innych zasobów komputera master przez 1-8 slave'ów. Programy mogą się komunikować między sobą za pośrednictwem mastera (dostępny jest np. czat).
Jak napisał Candle to działa i całkiem szybko. Główną wadą jest konieczność wsadzenia do slave'a specjalnego OSa, który to urządzenie potrafi obsłużyć. Gdyby je zrobić jako "new device" nie byłoby problemu.

Ostatnio edytowany przez trub (2009-07-27 13:59:34)

20

Odp: Sio2sio ?

Następną wadą (mniejszą) jest to, że to blokuje hosta. Fajnie by bylo zrobić obsługę slave'ów w tle.

A propos (ale trochę off, przyznaję), czy ktoś z elektroników może mi przystępnie wyjaśnić, dlaczego dla PBI wymagane są jakieś obwody RC do strojenia fi2 itp. kłopoty, a dla takiego kartridża nie? Przecież on robi z grubsza to samo, ma rejestry R/W, własną pamięć odłączalną i podłączalną, może być bankowany... i karty działają zawsze a z PBI są jakieś jaja. Ke?

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: Sio2sio ?

teoretycznie nie potrzeba, ale przebieg na fi2 wyglada jakby wyjscie bylo sterowane jednym a nie dwoma tranzystorami - zamiast czegos co przypomina kwadrat masz rekinka - a rekinek moze nie narastac dosc szybko by wyniklo cos z tego dobrego i.. zaczynaja sie schody

przechodze na tumiwisizm

22

Odp: Sio2sio ?

To nie PBI czegoś wymaga, tylko urządzenie do niego podpięte. Krótkie zakłócenie podczas odczytu zwykłego rejestru, czy pamięci, wywołane zbyt wczesną zmianą adresu w stosunku do mocno obciążonego FI2, przejdzie niezauważone. To samo przy odczycie pamięci FIFO (np. w twardym dysku), skrupulatnie liczącej cykle dostępu, spowoduje utratę danych (lub rozmnożenie przy zapisie), bo policzy zakłócenie jako kolejny cykl. Żeby tego uniknąć, można ustabilizować magistralę adresową (i R/-W) wokół FI2, czyli zapamiętać w rejestrze jej stan w odpowiedniej chwili. Odpowiednia chwila to taka, która: po pierwsze - występuje w nieaktywnej fazie sygnału FI2 (kiedy jest on jeszcze w stanie niskim), po drugie - kiedy adres na magistrali jest już na pewno wystawiony. Zbocze wpisujące stan magistrali do rejestru trzeba jakoś wygenerować z FI2, a w tym celu trzeba je opóźnić o (pi razy oko) 100 nanosekund. Najprościej asynchronicznie - obwodem RC.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

23

Odp: Sio2sio ?

Simius, że tak odgrzeje topic - starego kotleta. Masz może źródła do programu dla SIMDRV?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

24

Odp: Sio2sio ?

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 34#p111034

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

25

Odp: Sio2sio ?

Nadchodzi milowymi krokami nowa wersja oprogramowania do SIMDRIVE'a. Nowości: możliwość jednoczesnego udostępniania 15 partycji HDD po kablu SIO dla drugiej Atarki jednocześnie (dowolne mapowanie dysków), dodano nowe prędkości transmisji (faza testów): 111kbps, oraz 127kbps, dodano obsługę sektorów do max 32kB (testowane na sektorach 512B), drobne inne poprawki :)

Przy okazji nadmienię, iż niejako z racji na właściwości XL OS przy udostępnianiu partycji z sektorem 512B jedyną możliwością zbootowania drugiego komputera po kabelku jest użycie komputera "klienta" zaopatrzonego w DracOS i procesor 65c816, lub innego systemu zdolnego do wykonania boota z sektora 512B. Dla systemu SpartaDOS X w aktualnej wersji wystarczy zwykły system operacyjny. Oczywiście dla boota z sektorów 128 / 256B wystarczy "zwykłe" Atari ;).

Prace trwają, w planach jest jeszcze zapis konfiguracji programu do pliku, a w przyszłości na bazie wspomnianego być może powstanie wsparcie dla udostępniania plików w formacie *.ATR i powiązania tego z mechanizmem RUNEXT SDX :)

Trwają też rozmowy w temacie profesjonalnego wykonania gotowego urządzenia - w odróżnieniu od oryginału jest zamysł na rozwiązanie problemu z maksymalną długością kabla SIO. Wspomniane ograniczenie w nowej wersji hardware'u nie powinno praktycznie istnieć. Oczywiście w rozsądnych granicach :D

Autorem modyfikacji i nowych funkcjonalności oprogramowania do simdrive jest Mono/Tristesse :P, na hardware będzie jeszcze trzeba chwilkę zaczekać. .... tOstami zajmuję się ja.

Jak wspomniałem - wersja RC niebawem.

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-09-14 01:07:22)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info