26

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

Pecus napisał/a:

Pytanie podchwytliwe dla assemblerowcow - jak zrobic by program kasetowy BOOT zaladowal sie i uruchomil bez ladowania bloku konczacego transmisje magnetofonowa?

Tak się składa iż to jeszcze to pamiętam... wpisywałeś ilość bloków do załadowania pomniejszoną o 1 blok niż chcesz wczytać, potem ostatni rekord znajdował się w buforze magnetofonu ($400-$47f)... i trzeba było go przenieść w docelowe miejsce, pamiętam bo tak robiłem w jakimś swoim 2 rekordowym loaderze dla normala :)

ldx #$7f

loop

lda    $400,x        ; copy last record data from cas buffer to...
sta    $780,x        ; proper location
dex
bpl    loop
Dely napisał/a:

Pierwszy art jest z Komputera, drugi z Bajtka. Jak ktoś chce, mogę zeskanować w lepszej jakości.

Jak znajdziesz chwilę zeskanuj proszę :) Wrzuci się do Atariki :)


UPDATE: tak patrzę na ten schemat AST ze skanu przesłanego przez LT_Bri, i widzę coś takiego:

http://seban.slight.pl/temp/ast_sch.png

chodzi o połączenie bramek NAND 7403 wyprowadzenia 12 i 5 (połączone wejście bramki z drugim wejściem), wygląda to na błąd, ciekawe czy celowy? Zresztą jest kilka innych fragmentów co do których mam wątpliwości :) Nic to... poczekam na inne wersje schematu tudzież oryginalny sprzęt :)

BLB napisał/a:

Mam gdzies plytke z AST turbo, ale wyjeta z magnetu bo turbo przestalo dzialac hmm Magnet mial dodatkowy kabel do wtyczki.

A możesz fotkę tej płytki strzelić... od góry i od dołu jeżeli można poprosić?


pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-01-14 12:24:33)

27

Odp: AST Turbo Cartridge

seban napisał/a:

Hej!

Tak się składa iż to jeszcze to pamiętam... wpisywałeś ilość bloków do załadowania pomniejszoną o 1 blok niż chcesz wczytać, potem ostatni rekord znajdował się w buforze magnetofonu ($400-$47f)... i trzeba było go przenieść w docelowe miejsce, pamiętam bo tak robiłem w jakimś swoim 2 rekordowym loaderze dla normala :)

Ta metoda sprawdzi sie w przypadku ladowania rzeczy dluzszych niz 1 blok, w przypadku jednego bloku nie zadziala :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

28

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

To ja się poddaje :) Bo faktycznie wpisanie zero do ilości rekordów do wczytania spowoduje wczytanie 256 bloków :)
Może jakaś sztuczka z adresem ładowania :) Może odpowiednio spreparowany rekord :) Mogę tylko zgadywać :)

Właśnie może trzeba w znacznik typu rekordu wpisać że to jest rekord typu EOF i wypełnić go normalnymi danymi :)

Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-01-14 15:38:57)

29

Odp: AST Turbo Cartridge

^rekord typu EOF:dopełniony -  tak pitfalla przegrywałem pod basic-iem

___
Press play on tape...

30

Odp: AST Turbo Cartridge

Dobrze kolega Seban kombinuje :) Ja rozwiazalem to ladujac pierwszy (i jedyny) rekord w obszar $36B - $3EA . Nawet nie trzba programu nigdzie potem przepisywac, moze sie on tam wykonac, a przy okazji zaladowac $00 do wskaznika BOOTowania z magnetofonu (CASSBT = $03EA - ostatni bajt w rekordzie rowny $00 i samo sie zrobi).
Powoduje to zmylenie procedury ladujacej i sadzi ona ze czytala ze stacji dyskow w zwiazku z czym omija odczytanie rekordu konczacego z magnetofonu.

P.-S. Kombinowanie z typem rekordu nic tu nie da. Procedura BOOT nie patrzy na typy rekordow, sprawdza tylko licznik i jak dojdzie do 0 to w przypadku magnetofonu sakcze do procedury pobrania tego dodatkowego rekordu i nic potem z nim nie robi.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2008-01-14 15:53:42)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

31

Odp: AST Turbo Cartridge

Co to za format *.7z? Po kliknięciu na link wyświetla się kaszana :(

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

32

Odp: AST Turbo Cartridge

to 7zip  ( http://www.7-zip.org )

33

Odp: AST Turbo Cartridge

-->pajero, Twoja skrzynka potraktowała skany jako spam, poszło jeszcze raz (tym razem do sebana) ;)

Tak przy okazji poprzeglądałem te zapiski Wiatera(Wiatra?), są tam różne odmiany turbo 2000 (KSO, FM, F, blizars etc.), ast niestety brak...

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2008-01-14 18:44:57)

wszystkie trzy strony świata

34

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

To co podesłał Lt_Bri, czyli skany paru stron książki dotyczące systemów turbo, dostępne tutaj:

format DjVu ~2.4MB
format PDF ~8.7MB
skany spakowane 7zip-em ~14.1MB

podziękowania dla Lt_Bri za udostępnienie :)

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2017-04-21 22:24:16)

35

Odp: AST Turbo Cartridge

Seban, Seban, dostałeś już może od Peta carta do skopiowania? Plis, plis. Zapisuję się w kolejce jako pierwszy na kopię :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

36

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

Tak, dzięki uprzejmości Peta mam już cart i magnetofon w swoich rękach. Zaczynam od rozpracowywania carta :) Jak się ruszy do przodu dam znać :)
Oczywiście kierowniku będę o Tobie pamiętał :) Sam się napaliłem na to AST jak szczerbaty na suchary :)

Jeszcze poprosimy Pecusia o jego 1-rekordowy loader i wersje AST softu które stworzył i odtworzymy ten system turbo ;)

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-01-16 22:48:56)

37

Odp: AST Turbo Cartridge

w00t. Czekam niecierpliwie i płacę każdą kasę :) BTW. A instrukcję może zeskanowałeś?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

38

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

dely napisał/a:

A instrukcję może zeskanowałeś?

Wydaje mi się iż zeskanował ją Pet i zapodał tutaj:

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 966#p75966

przynajmniej jak otworzyłem plik to tam jest instrukcja do multi carta :D

pozdrawiam
Seban

39

Odp: AST Turbo Cartridge

ślepy jestem. Nie było pytania.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

40

Odp: AST Turbo Cartridge

Oto zdjecia mojego AST http://ago.lap.pl/agone/DSC03091.JPG
http://ago.lap.pl/agone/DSC03089.JPG
http://ago.lap.pl/agone/DSC03090.JPG

Ostatnio edytowany przez vulgar (2008-01-16 23:24:47)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

41

Odp: AST Turbo Cartridge

Loader (a wlasciwie program go nagrywajacy) jest tutaj:
Takitam program nagrywajacy najmniejszy na swiecie loader AST na tasiemke.

Uwaga. W czasie wczytywania loadera paski na ekranie nie wygladaja na AST - nie zmiescilo sie w 121bajtach prawidlowe kolorowanie w procedurze ladujacej. Prawde mowiac to liczenie sumy kontrolnej tez sie nie zmiescilo, ale o tym sza!
Uwaga2. Jesli dobrze pamietam program skacze do ROMu do procedury zapisujacej pojedynczy rekord magnetofonu. Zdaje sie ze QMEG 4.04 nie ma tej procedury ;)

Program ma tez opcje do zapisywania calej kasety loaderami - naprawde bylo to kiedys stosowane i wygodne - po kazdym zaladowaniu mialo sie loader.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2008-01-16 23:50:45)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

42

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

dely napisał/a:

Pierwszy art jest z Komputera, drugi z Bajtka. Jak ktoś chce, mogę zeskanować w lepszej jakości.

Może wcześniejszej mojej prośby nie dojrzałeś więc zapytam ponownie :) Uda cię się zeskanować w lepszej jakości te arty? (kolor albo choć grayscale?)

Pecuś: Dzięki za soft! :) Masz coś jeszcze dla AST w swoich zbiorach?

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2008-01-17 11:34:00)

43

Odp: AST Turbo Cartridge

Seban napisał/a:

Może wcześniejszej mojej prośby nie dojrzałeś więc zapytam ponownie smile Uda cię się zeskanować w lepszej jakości te arty? (kolor albo choć grayscale?)

Pewnie, dziś postaram się wrzucić.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

44

Odp: AST Turbo Cartridge

Mam duzo softu do AST, musze poprzegladac tylko. To akurat bylo na oddzielnym dysku, wiec bylo latwo znalezc....

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

45

Odp: AST Turbo Cartridge

Odnośnie programów do AST to był taki ciekawy(w tamtych czasach) progam, któy odczytywał na AST kasety z ZXSPECTRUM i wyciągał grafikę z programów pokazującą się w czasie ładowania. Pamiętam, że był bardzo skuteczny i sporo grafik wtedy nim przeniosłem. Pewnie gdzieś to jeszcze mam na kasecie.

46

Odp: AST Turbo Cartridge

Obiecałem - i jest. Manual - wersja 0.1. Uprzejmie proszę (na razie) o nierozpowszechnianie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

47

Odp: AST Turbo Cartridge

Dodałem poprawiony manual do Atariki, gdyby ktoś jeszcze mógł spojrzec na niego pod kątem błędów to byłbym wdzięczny.

Seban - jak idą pracę ze skopiowaniem carta?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

48

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

dely napisał/a:

Seban - jak idą pracę ze skopiowaniem carta?

Powiem tak... dobrze a nawet bardzo dobrze :) Jak zdrówko pozwoli jutro więcej szczegółów.

pozdrawiam
Seban

49

Odp: AST Turbo Cartridge

Już jest jutro :) Poproszę o szczegóły :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

50

Odp: AST Turbo Cartridge

Hej!

Dely,  już niedługo. Chciałem pokazać jak skończę wszystko... ale jak tak się niecierpliwisz to narobię ci smaku:


http://seban.pigwa.net/aa/multicart_a.jpg
http://seban.pigwa.net/aa/multicart_b.jpg

Na chwile obecną jeszcze do końca nie zmontowane. Jak tylko uruchomię i sprawdzę wszystko... upubliczniam schematy, zawartość EPROM, itd.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2017-04-21 22:25:22)