Temat: Freezer...

Co to za freezer ? :>
http://stryker.pigwa.net/atari/freezer.jpg
Czy jest jakis sposob zeby pozbyc sie tego "kleju" ? :>
Gdzie znajde schematy freezerow bo byly kiedys na stronie monsoftu chyba ale ta strona umarla a przydalo by sie zrobic mirror na ftp'ie azbesta ;]

a tu inny lub ten sam ;-) freezer w atarce xan'a
http://stryker.pigwa.net/atari/freezer2.jpg

;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: Freezer...

Hej!

W załączniku to co było na stronie atari-magazynu. Również takie same materiały dostałem od Pana Soboli. W jakiś magiczny sposób udało mu się to oddłubać i przerysować schemat. Nie wiem czy jest poprawny i czy nie ma na nim żadnych błędów.

Tak naprawdę to Freezera uważam za jedno z najlepszych modyfikacji ATARI. Tak naprawdę to dzięki niemu powstał software napisany przez SoTe, RZoG'a i mnie. Niestety każdy z nas miał to jako płytkę zalaną distalem i nikomu się nie udało tego oddłubać. Kiedyś próbowałem, ale skończyło się to tym iż musiałem sobie zakłądać drugiego freezer'a.

Zawsze chciałem wiedzieć kto wymyślił to genialne rozwiązanie sprzetowe :) podobno było ono opublikowane w magazynie Happy Computer, ale jest to tylko plotka i nie wiem czy to prawda.

Może ktoś coś wie, bardzo fajnie by było odtworzyć to rozwiązanie. Niestety nie mam zbyt wiele czasu na takie działanie i nie chciałbym sobie popsuć jedynego działającego freezera którego posiadam.

Mi Freezera montował Pan Kszysztof Stec z giełdy na grzybowskiej. Widziałem kiedyś oryginalnego Happy Freezera. Widziałem także wersję zamontowaną przez Roberta Kujdę. Podobno oryginalna wersja freezera była podłączana tylko pod to złącze krawędziowe w Atari 800XL.

Jeżeli ktoś coś może o tym napisać, dajcie znać!

pozdrawiam
Seban/SLIGHT

3

Odp: Freezer...

Yeah!

Stecu/TheDistals :lol:

A był jeszcze Tight Freezer przerabiany przez Gumiego, uzupełniony o możliwość zgrania pamięci do jednego z (iluśtam) banków - wprost z menu freezera, bez przełączania żadnej wajchy.

Ciekawe, czy ktoś ma schemat tego cuda...

I Ty zostaniesz big endianem...

4

Odp: Freezer...

Freezer rządzi(ł), szczególnie w wersji Gumiego (TIGHT FREEZER). Tylko dzięki niemu mogłem wyrypać trochę dziwnie_umieszczonych_w_pamięci muzyczek do .SAP oraz przejść kilka trudniejszych gierek. :D
Absolutnie jedna z najbardziej pożytecznych modyfikacji kompa.

5

Odp: Freezer...

no gdzies ma.. na jednej z 1000 karteczek

przechodze na tumiwisizm

6

Odp: Freezer...

www.xan.metal.art.pl/freezer.zip
Nir Dary mi niedawno podeslal

7

Odp: Freezer...

Hm, mnie Pasiu montując ROM Changera uzupełnił go o możliwość działania jako freezer. Niestety, potrzeba jeszcze do tego napisać soft, a ja tegi nie zrobię :( Nawet nie wiem, czy ktoś poza mną ma jeszcze taką wersję ROM Changera???

[ Dodano: Nie Kwi 17, 2005 09:12  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :rolleyes:

8

Odp: Freezer...

Hej!

Tak trochę pogrzebałem po sieci i wychodzi na to iż autorem Freezera był Pan Berhanrd Engl, troszkę informacji jest tutaj:

http://www.abbuc.de/engl.htm

Jak możemy zobaczyć na w/w (pliki PDF), instnieje wersja Freezera podpinana nawet do XE (wymagane złacze extension).

Tak wiec wszystkie wersje freezera dostepne w polsce byly modyfikacjami projektu Pana Engl'a.

Dodatkowo chyba w ABBUC #76 było coś o freezerze:

Ausgabe - Seite - Artikel - Inhalt - Autor - Art -
76 - 1/2004 - 27 -  Projekt Engl - Über die Neuauflage des Turbo-Freezers von Bernhard Engl - Matthias Reichl -Hardware

ma ktos dostep do ABBUC#76?

a może ktoś odważny/chetny przeprowadzi wywiad z Panem Bernhardem? Może opowie on nam historię Freezera?

grtx4all
Seban/SLIGHT

9

Odp: Freezer...

ktos tu sie chwalil niedawno ze ma subskrypcje (vasco? pin? )

10

Odp: Freezer...

wlasnie rozmawialem z GUMI-m, smial sie ze jeszcze nikt sid-a nie dorobil, a on go juz pare lat temu mial... jak znajdzie czas to moze poprzerysowuje schematy (twierdzi ze zrobil WSZYSTKIE przerobki do ataraka jakie byly) a i sporo mial swoich (wspomniany sid, najlepszy na ataraka frezzer, ttp, wlasne przerobki toms-a).
moze jest ktos chetny na przeprowadzenie z nim wywiadu (moge podeslac na prv namiary). jest nieco teraz zapracowany.
ze scena atarowska pozegnal sie zdaje sie po jakims zlocie na ktorym ktos mu zajebal nie tylko atarowe dyski ale i eprom programiera... (nie ma to jak samopomoc w ramach sceny...)
a moze znajdzie sie ktos kto go namowi do ,,nawrocenia'' na wlasciwa sciezke :lol:

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: Freezer...

Gumiego, jakies %^$#@#&*^ okradly na QuaPCu wiec to nie byla 'samopomoc w ramach sceny' - bo jakos nie wierze, zeby to byl ktos od nas predzej jakis lokalny szuj. (Ochrona na zlocie byla dziorawa jak windows 98 )

Prawdopodobienstwo, ze dotre na jakis zlot jest odwrotnie proporcjonalne do czestotliwosci marudzenia przelozonego i wprost proporcjonalne do czestotliwosci marudzenia brata.

12

Odp: Freezer...

Gdzie znajde schematy freezerow bo byly kiedys na stronie monsoftu

Heh,
Stronie Monsofta a nie Monsoftu.

Faktycznie, strona przestala istniec. Mialem mirror, ale zostal gdzies w stanach. Wiem, ze ktos robil caly mirror.


BTW. Ja milem osobiscie Code3Freezer'a montowanego przez Pana Steca, na gieldzie w Warszawie.

13

Odp: Freezer...

Subskrypcje mial Zbik i nagrywa mi te Abbuki juz od Ornety 97 :(

Numery, ktore mam koncza sie na nrze 65 :(

14

Odp: Freezer...

Subskrypcje mial Zbik

pisalem do niego ma oryginaly do numeru 55 .. pozniej chyba juz skany.. ale nie moze ich znalezc i raczej nie przypomina sobie aby mial numer 76sty



moze jest ktos chetny na przeprowadzenie z nim wywiadu (moge podeslac na prv namiary).
a moze znajdzie sie ktos kto go namowi do ,,nawrocenia'' na wlasciwa sciezke

z gumim to ciezko bedzie....

bo kuna zrodla od stycznia podsyla ;] ...z tego co napisal do caspera...
http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?t=2565 .... kuna skoro mieszkasz niedaleko niego moze bys go tam zmolestowal :D zeby je wrescie zapodal no i te jego kartki bys poskanowal ;-) co ty na to ? :> czy tez zapracowany ? :>

"wszystko się kiedyś kończy......."

15

Odp: Freezer...

ze Steca frezerem był ( ciekawe czy jeszcze jest ) problem z roz.
pamięci np. chciało to działać bez problemu z Atarkami które miały 192kb.
Jak Stec zobaczył moją Atarkę ( 256kb ram - 1 simm roz. Toms ) nie umiał zrobić frezera tak aby to działało. Nie chodziło nawet o koszta bo miały być x2 ale i tak nic z tego nie wyszło..
Wiem że też był problem z 576kb ram - też "walczył" i też nic z tego nie wyszło.. a 320kb jak się zaczynało "zamrażać" działało jako 192... :rolleyes:

Ciekawi mnie bardzo jak jest obecnie i czy ktoś montuje jeszcze Frezy do Atarek.. Z tego co rozmawiałem z Pasiem raczej nie był on szególnie tym zainteresowany.. 8)
Ja bardzo chętnie poddał bym swoją Atarkę pod taki zabieg :idea:

16

Odp: Freezer...

Dodatkowo chyba w ABBUC #76 było coś o freezerze:

]dobra mam ;-) thx DRC http://stryker.pigwa.net/atari/_abbuc76__freezer.zip   moze by to ktos przetlumaczyl na PL ? :> z tego co mi DRC napisal moze McMaster  ?? (tak samo jak obiecaną relacje z LATA_LUDZIKOW_2002 Thomsena(TWH) z Niemiec :>

"wszystko się kiedyś kończy......."

17

Odp: Freezer...

Ej, jak macie ABBUKI, to zapodajcie je, he?

18

Odp: Freezer...

jak chcesz abbuki to pisz do dracona dostal je w spadku po Qbku :)
no i jeszcze taka stronka: http://www.xs4all.nl/~rdemming/Atari/Freezer/

[ Dodano: 18.04.2005 21:06:49 ]
a tak wogole to powstala jakas instrukcja obslugi po polsku do freezera ?? czy ogolne trza bylo samemu poznawac jak to sie je ;> ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

19

Odp: Freezer...

Tak ! powstała  8)

Stecowy frezer miał coś takiego na kilku kartkach xsero! :rolleyes:

20

Odp: Freezer...

a tak wogole to powstala jakas instrukcja obslugi po polsku do freezera ?? czy ogolne trza bylo samemu poznawac jak to sie je ;> ?

Gumi przewidzial takie pytania i wbudowal pomoc wprost do samego Freezera (opis funkcji monitora) :D   Pozostale watpliwosci w uzytkowaniu wyjasnial kiedys przez maila albo telefonicznie...  8)

A samodzielenie poznawanie potegi freezera tez potrafilo dac pewna przyjemnosc...  ;)

Poza tym bylo jeszcze takie cos jak np. program FREEZER-FILER, gdzie wgrywalo sie zawartosc zamrozonej wczesniej pamieci i tenze uzytek robil z tego program fajlowy...  :D


Seban, przyznaj sie jak zabezpieczales TECHNOIDA (i pare innych gierek) procką anty-freezer, skoro jacys tajemniczy 'Jabole' puscili to i tak na fajlu ????   :mrgreen:   :P

21

Odp: Freezer...

Hej Dracon!

Może po kolei... z tego co ja wiem pomoc wbudowana we frezzera byla juz w wersji ktora zostala zmodyfikowana przez Roberta Kujde albo kogos z jego otoczenia. Ta wlasnie ta wersje poprawial i modyfikowal SoTe robiac Code3 Freezera. W code 3 freezereze rowniez byla pomoc, po wcisnieciu klawisza chyba "H" w debugerze.

Co do zabezpieczania Technoida... chyba się coś Ci pomyliło, bo ja nie zabezpieczałem chyba (a może już nie pamiętam ;)  żadnych gierek komercyjnie. Kiedyś co prawda na prośbę niejakiego 'ciapka' daliśmy chyba nasze procki, które miały być w jakieś grze chyba z Mirage, ale nie wiem czy kiedykolwiek ktoś to wykorzystał. Jedyne produkty zabezpiecznoe przed freezerem to były nasze niektóre demka i programy. Np. Digital Studio, Sample Editor były zabezpieczone przed freezowaniem. Ale nie miało to na celu zabezpieczenia przed zrobieniem wersji file tylko miało to na celu utrudnienie posiadaczom freezera możliwości zaglądania w nasz kod ;)

I tak Ci co wiedzieli jak mogli zrobić wszystko bez freezera ;)

Seban/SLIGHT

22

Odp: Freezer...

A zabezpieczenie bylo prosciutkie strasznie ;)

Ja freezera mialem pod koniec hakierskiej kariery i faktycznie tylko przyspieszal rozgryzanie, ale wszystko dalo sie zrobic bez niego.

Z tymi rozszerzeniami pamieci to faktycznie moglbyc problem, bo jedna z modyfikacji robionych przy zakladaniu freezera to takie podlaczenie RAMu by nie byl odlaczany w trakcie zapisu do rejestrow sprzetowych (co pozwalalo odczytac dane zapisywane do rejestrow tylko do zapisu ;) ). A po nacisnieciu guzika caly RAM sie przemapowywal dziwnie.

P.-S. A czy Gumi przypadkiem znowu nie sygnuje swoim pseudo nieswojej pracy (tak jak to z Qmegiem jest!!) ??

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

23

Odp: Freezer...

Co do zabezpieczania Technoida... chyba się coś Ci pomyliło, bo ja nie zabezpieczałem chyba (a może już nie pamiętam  żadnych gierek komercyjnie

oj, oj... chyba jednak to drugie (pamięć, hehe)... Pamietam, jak w snail-mailu pisales kiedys do mnie, ze np. na prosbe Żbika piszesz blokade do ARDEN (i/lub tego TECHNOIDA) - oba kraza na fajlach - w sumie dzieki temu twardyskowcy moge chyba je jakos odpalac ;)

A detekcja uzycia freezera opierala sie chyba (jak mi Gumi tlumaczyl) na podpatrywaniu co sie dzieje na stosie kompa....  :rolleyes:

24

Odp: Freezer...

Najlepszym zabezpieczeniem przeciwko frezerkowi bylo zamaskowanie NMI.

W Operation Blood bylo takie pseudo-zabezpieczenie polegajace na tym, ze obnizalo sie mocno stos - freezer w momencie nacisniecia guziczka wrzucal chyba 17 bajtow na stosik a jak zabrakło miejsca to bum i wisi. Po co to mialo byc to zupelnie nie wiem, chyba dla satysfakcji :)

http://www.5oft.pl/

25

Odp: Freezer...

kuna skoro mieszkasz niedaleko niego moze bys go tam zmolestowal :D zeby je wrescie zapodal no i te jego kartki bys poskanowal ;-) co ty na to ? :> czy tez zapracowany ? :>

mieszkam calkiem niezly kawal od niego ale pracujemy w tej samej firmie :)
co do molestowania - ciagle twierdzi ze zapracowan, ale z czasem zmieknie :>
jak sie da to w pracy ze skanerze te jego karteluszki (jesli da) a i soft postaralbym
sie wyciagnac (z tym moze byc gorzej...)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep