1

Temat: XEGS straciło kolory :-(

Ostatnio odpaliłem mojego XEGS i... straciło kolory... wszystko co jest wyświetlane nagle szleje w odcieniach szarości... SELF TEST też czarnobiały...
Początkowo myślałem, że to cos na kablach ale kable są ok... sprawdziłem kilka razy...
Podłączam się pod monitor VGA przez elegancki konverter VIDEO---> VGA i konwerter też jest sprawny.
Problem jest w XEGSie objawy:
1. co jakiś czas pojawiaja się kolory jak delikatnie się puknie ;-) a potem znikają już na amen
Gdzie szukać uszkodzenia ? Ktoś miał taki problem ?
Grzeje mi się jeszcze na płycie CO14806-12 ale to chyba normalne reszta scalaków w miarę zimna...

2

Odp: XEGS straciło kolory :-(

kwarc 14MHz?

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

3

Odp: XEGS straciło kolory :-(

... kwarc - być może. Przyczyn może być jednak więcej, bo osobiście mam dwa XEGS'y i oba mają ten sam problem - brak kolorów. Po części z tego właśnie powodu założyłem do jednego z nich VBXE, bo łatwiej było założyć kartę niż rozgrzebać kompa wyjmując uprzednio większość dopałek :) .. więc w przypadku kompa z VBXE podejrzewam, że to nie kwarc - karta na nim wstaje bez problemu :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: XEGS straciło kolory :-(

rownie dobrze to moze byc zimny lut. Nie lepiej dojść 'po nitce do kłębka' czyli wyjść z gtia i opukiwać po drodze wszystko co podejrzane?

5

Odp: XEGS straciło kolory :-(

Od koloru to jest kwarc 4,43 a nie 14MHz. Sprawdźcie potencometr (jedyny na płycie), mógł utracić kontakt. Ruszyć go w te i nazad.

Ostatnio edytowany przez jer (2010-03-03 10:54:12)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

6

Odp: XEGS straciło kolory :-(

Też bym obstawiał potencjometr, w pewnym położeniu daje odcienie szarości.

jer: z tym kwarcem to jest taka ciekawostka, że jak się PAL-owe 14.13 zamieni na 14.3 też traci kolory (sprawdzane osobiście w zamierzchłych czasach, gdy eksperymentowałem z Atarką pod kątem dopalenia) - inna sprawa, że jakby ten kwarc padł, to by Atari nie ruszyło, bo 1/8 z tych 14MHz idzie na taktowanie procesora :)

7

Odp: XEGS straciło kolory :-(

brawo !!!jer @ macgyver :-) strzał w dziesiątke :-) Potencjometr R13 dawał zły kontakt wystarczyło docisnąć go z całych sił i zaczęło działać... jakaś blach w nim się wygieła i nie dawał kontaktu... swoją drogą muszę rozważyć jego wymianę przy kolejnej awarii.
Swoją drogą nie mogę zlokalizować R13 w schematach J.SOBOLI albo go tam nie ma albo  może nie zauważyłem go tam :-)
A już zdążyłem przelutowąć wszystkie piny na GTIA myśląc że on nawalił... ale w podstawce lepiej się prezentuje :-)
Dzięki!

Admin: operacja zakończona - wątek do zamknięcia :-)

Ostatnio edytowany przez antek (2010-03-03 22:27:24)