201

Odp: konwerter vga

Candle napisał/a:

atarka pracuje poprawnie nawet z kwarcem 27mhz - pytanie tylko jak dlugo

A gdyby jakieś konkretne chłodzenie zapodać?

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2010-04-02 10:00:54)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

202

Odp: konwerter vga

Simius napisał/a:

Liczenie jest proste, jak konstrukcja cepa. Częstotliwość linii = częstotliwość kwarcu/(4*228).

Czyli dobrze liczę że dla oryginalnego kwarcu H=15556 Hz. Ciekawe, czy dla XL, gdzie tego kwarcu nie ma (ja wiem, jest inny) częstotliwość wynosi tyle samo. Bo z zabaw z Gonbesem wyszło mi że chyba trochę inaczej (patrz któryś post wcześniej - stabilny obraz w YUV bez modyfikacji sychro)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

203

Odp: konwerter vga

po pierwsze jest problem z sio - mozna spaczowac system na krotka mete, ale to nie to
po drugie vbxe nie wyciagnie wiecej jak 21mhz

przechodze na tumiwisizm

204

Odp: konwerter vga

21MHz to już mamy prawie 75Hz V, a to każdy monitor juz zaakceptuje. Teoretycznie tak.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

205

Odp: konwerter vga

Najlepiej by było 21,28137MHz, czyli 1,5x oryginał. Można by taktować POKEY z kradnięciem 1 cyklu na 3 i generacją wait states dla procesora w cyklach dostępu do POKEY-a. Wtedy SIO by nie ucierpiało. Dźwięk tylko mógłby być miejscami kulawy.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

206

Odp: konwerter vga

Nie no, fajna dyskusja... Jak bardzo można zepsuć Atari tylko po to żeby chodziło z nieskalibrowanym scandoublerem :D

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

207

Odp: konwerter vga

Nie ze scandoublerem, tylko z monitorem.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

208

Odp: konwerter vga

dodanie wait states nie zmienia predkosci trasnmisji, a jedynie ja calkiem rozpiepsza przy takim trybie taktowania...
bardziej sensowne bylo by patchowanie systemu, no ale bez jaj...
kazdy soft by sie przy tym rozjezdzal, dziek mialby podniesiona czestotliwosc, dema by szybciej sie odtwarzaly, ogolnie kicha znacznie wieksza niz przejscie z pal na ntsc.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

209

Odp: konwerter vga

Wait states nie są potrzebne POKEY-owi, tylko CPU. Taktowanie POKEY-a wygląda tak, że dostaje 2 cykle zegara 21MHz/8, po czym następuje przerwa o długości 1 cyklu. W ten sposób średnia częstotliwość taktowania POKEY-a pozostaje bez zmian, więc transmisja szeregowa będzie przebiegać bez zakłóceń. Problem tylko w tym, że gdyby CPU potrzebował dostępu do POKEY-a podczas "ukradzionego" cyklu, to go nie uzyska. Po to właśnie wait state. Dźwięki miałyby tę samą wysokość, mógłby się tylko pojawić słyszalny jitter przy większych częstotliwościach. Programy, oczywiście, działałyby o połowę szybciej.

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-02 13:47:28)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

210

Odp: konwerter vga

jellonek napisał/a:

sio2pc bedzie dzialac jak sie odpowiednio przeliczy/przestawi predkosci - co w sio2bsd da sie "od reki".
aby inne rzeczy na sio dzialaly (w sensie sio2sd/sio2ide) trzeba by im przerabiac firmware, wiec raczej szkoda zachodu...

Zapomniales o stacjach dyskow, drukarkach, modemach, magnetofonach i tonie innych urzadzen ktore trzeba by 'od reki' przeprogramowac. Gratuluje pomyslu i nawet jesli 'nie szkoda' komus zachodu, to zycze powodzenia :)

211

Odp: konwerter vga

nie zapomnialem (o tych milionach posiadaczy drukarek, modemow) tylko nawet nie wspominalem, bo i po co skoro caly pomysl jest taki sobie...
widze ostatnio czytanie ze zrozumieniem to dla ciebie za wysokie progi ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

212

Odp: konwerter vga

Skoro nie wspomniales to jak mozesz mi zarzucac brak zrozumienia.
Liczylem ze powiesz w koncu cos na temat... (np, jak przetaktowac w podany sposob procesor tak zeby sio dzialalo bez problemow)

Nie wiem jak mozna inaczej zinterpretowac twoj post (#200) Ale lepiej zarzucic komus brak szklanej kuli, co jellonek chcial powiedziec ale nie powiedzial...

213

Odp: konwerter vga

Zdjęcia wyszły tak sobie:
Memory Test
Audio-Visual Test
Pasy 1
Pasy 2
Dan Strikes Back
Montezuma's Revenge
Boulder Dash II
Jet Boot Jack

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-04 20:57:50)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

214

Odp: konwerter vga

No i podłączyłem to coś przez MAXA 3232 do COMa. I klops :) Napięcia są , komunikacja nawet jakaś jest, co serial port monitor pokazuje. Ale to wszystko. Odebrałem jakiś ciąg znaków i tyle. Soft od GBS2818 zgłasza error - a szkoda bo widzę że tamtędy można custom program załadować dla jakichś dzikich konfiguracji (typu 15625 / 70Hz itp.) Ale z tym jakoś mi nie gada.. Może ktoś spróbuje tą drogą? Łączyć się łączy, to jest RS, tylko na 3.3.

A tak poza tym - o ile dobrze policzyłem to oryginalna H z atari to 15556? To fajnie, bo ichnie urządzenia zakładają 15625. I to jest chyba rozwiązanie zagadki. Ale pewnikiem da się coś z tym zrobić

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

215

Odp: konwerter vga

"a nie mówiłem"  ;-);-);-)

pomidor

216

Odp: konwerter vga

No mówiłeś, ale warto było sprawdzić. Zresztą - nadal warto - może trzeba specyficzne parametry transmisji dobrać. Dużo urządzeń ma tak, że po podłączeniu po RS po prostu z nimi rozmawiasz np. interfacem wyboru (miałem taki router). A tu jest nawet soft od modelu pokrewnego - tak myślę. Bo wystąpił błąd : ff00ff nic mi nie mówi :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

217

Odp: konwerter vga

Czy jest jakiś soft pod windę umożliwiający monitorowanie dwustronnej komunikacji po RS? Tzn mam coś takiego ale to chodzi jako samodzielny program, tzn otwiera port , można wysyłać , odbierać , podglądać dane... Mi chodzi o coś takiego co chodzi w tle, samo portu nie otwiera tylko wyświetla co aktualnie program wysyła na port i co przychodzi w odpowiedzi. Coś takiego jak sniffer dla sieci, tylko że dla comów. Soft gonbesa jest i częściowo coś tam się dogaduje - chciałbym podglądać co wysyła a co dostaje.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

218

Odp: konwerter vga

google ci prawde powie

ale nastaw sie jednak po i2c over rs232

przechodze na tumiwisizm

219

Odp: konwerter vga

Dlaczego? To coś ułatwi? :)

Mi to wygląda na zdublowanie interfejsu - I2C + RS-232 czym się podłączysz, to masz

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

220

Odp: konwerter vga

Ok, napisałem maila do nich przez kontakt : http://www.gbs100.com/contact_us
(jakoś ta strona pod http://www.gonbes.com do mnie nie przemawia... a raczej przemawia tylko nie bardzo się rozumiemy ;) )
z opisem zaistniałej sytuacji, ogólnym opisem technicznym problemu i prośbą o informacje na temat interfejsu i protokołu.

Może odpiszą...

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

221

Odp: konwerter vga

No i odpisali... Na wszystkie moje pytania o interfejsy i protokoły itp odpisali coś takiego:

"Hi,

Atari XE/XL Custom Program,Need to upgrade plant,You can send us the Atari XE/XL game and GBS8200 be upgraded.
Atari XE/XL  can use GBS 8219,it's run RGBHV.

Tang"

I co im zrobić? :D

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

222

Odp: konwerter vga

no to wyslij
jesli nie wroci do ciebie (pewnie musisz wyslac razem z vbxe) to dostaniesz nowe vbxe ode mnie i od electrona for fri

tylko uzgodnij wszystkie warunki

przechodze na tumiwisizm

223

Odp: konwerter vga

Ja się nawet nie obawiam tego że nie odeślą :) Tylko pytanie brzmi co to nam da - ja zyskam konwerter który działa z atari i co dalej? Wolałbym od nich jakieś technikalia. Ok, napiszę do nich jak sobie wyobrażają procedurę, jakie będą koszty, kto je ponosi i zobaczymy czy to się opłaca w ogóle.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

224

Odp: konwerter vga

to moze naklam ze masz ich kilkanascie w roznych miejscach w kraju i owszem, mozesz wyslac maszyne im do testow, ale chcialbys otrzymac firmware ktore rozwiaze problem dla tych kilkunastu sztuk

przechodze na tumiwisizm

225

Odp: konwerter vga

W zasadzie to nie jest kłamstwo :) Plus oczywiście opis interfejsu :) Przejrzałem ten soft to 8218 - poza ustawieniem/odczytaniem podstawowych parametrów, które też można ustawiać z OSD, ma on przeładowanie tego custom program. I jest drugi plik, z programami dla rozmaitych kamer przemysłowych i innych urządzeń , generujących obraz z magicznymi parametrami typu np. 70Hz/21kHZ.

Czyli technicznie to urządzenie jest bardzo uniwersalne - haczyk tkwi w sofcie tego procesora. Pliki z programami to tekstowe hexy rozdzielane przecinkami:

slave 00
0x00,0x05,
0x01,0x18,
0x02,0x17,
0x03,0x3b,
0x04,0x00,
0x05,0x00....

i tak jakieś 480 linijek czyli ok. kilobajta (to akurat fragment dla 15.31kHZ/49.07HZ. Ciekaw sam jestem co tam siedzi pod radiatorem :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem