Temat: ustawienie głowicy w CA2001

Cześć. Mam pytanie czy ktoś z was ustawiał głowice w stacji dyskietek? Mam dyskietki nagrane na drugiej stacji i sprawdzone na trzeciej, które można użyć za wzorzec. Podejrzewam, że robi się przesuwając czujnik ścieżki zerowej. Ale zanim się za to zabiorę chciał bym poczytać waszych porad i sugestii.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

2

Odp: ustawienie głowicy w CA2001

Nie piszesz w jakim ogólnym stanie jest stacja, czy odczytuje pliki na niej nagrane.... na początek podnieś tą górną klapkę co dociska dysk do głowicy. Powinien być nalepiony taki mały krążek filcu średnicy około 3mm, jak go nie ma lub jest starty to wymień na nowy.

3

Odp: ustawienie głowicy w CA2001

Stacja czyta to co zapisuje. nawet nie wiedziałem, ze źle zapisuje do puki nie kupiłem kolejnej stacji. Jak się okazało, że nowo kupiona stacja nie czyta dyskietek zapisanych na tej pierwszej sprawdziłem u znajomego z której stacji czyta jego. Wyszło na to, ze ta pierwsza źle zapisuje. Obie moje stacje to CA2001 a znajomego LDW2000. wszystkie stacje są bez TOMS-ów czy innych przeróbek.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

4

Odp: ustawienie głowicy w CA2001

Ja mialem kiedys podobny problem no i uzywajac "dyskietki wzorcowej" ustawilem sobie glowice w CA-2001.
Ale to juz bylo ze 10 lat temu jak nie wiecej

5

Odp: ustawienie głowicy w CA2001

Zgrubna regulacja - sensor ścieżki zerowej. Dokładne dostrojenie do ścieżki - obracanie silnikiem krokowym (bardzo delikatne!). Potrzebny jest oscyloskop lub czuły miernik, najlepiej wychyłowy, na zakresie mV.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

6

Odp: ustawienie głowicy w CA2001

Jer co mam zrobić z tym oscyloskopem czy miernikiem (mam i to i to) gdzie go podłączyć. Na czym polegać ma ta dokładna regulacja, rozumiem, że silnik krokowy przesuwa głowice ale ruszenie nim spowoduje jednorazowe ustalenie ścieżki zerowej. Stacja po każdym rozruchu sprawdza, ustala głowice przez czujnik optyczny ścieżki zerowej. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Przepraszam już mam, na temat regulacji doczytałem w serwisie na temat stacji 1050 ale i tak nie wiem gdzie dołączyć oscyloskop w CA2001.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2008-12-07 15:52:33)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

7

Odp: ustawienie głowicy w CA2001

Sprawdzałem pod lupą śruby od silnika krokowego i od czujnika ścieżki zerowej nie wygadają na ruszane. jednak zdecydowałem się ruszyć śruby czujnika. Stacja nie reaguje na przesuwanie czujnika ścieżki zerowej? Nie wiem o co chodzi? Sprawdziłem, że delikatne przesuniecie głowicy powoduje czytanie ścieżki zerowej. Przesuniecie czujnika w te stronę nic nie daje, dalej jest to samo( delikatny ruch głowicą i stacja czyta). Czy zepsuty jest czujnik?

1088XEL i inne XL, XE, ST.

8

Odp: ustawienie głowicy w CA2001

Jest tak:
Silnik krokowy ma ustalone, właściwe dla typu (modelu) punkty, w których się zatrzymuje po wykonaniu każdego kroku. Przesuwanie czujnika ścieżki zerowej może albo dodać, albo odjąć jeden lub dwa kroki w zależności od zakresu regulacji.
Żeby stacje dysków mogły czytać jedna drugą - muszą być spełnione dwa warunki:
1. głowica po włączeniu zasilania powinna się ustawić zawsze na ścieżce zerowej. Od tej ścieżki komputer stacji zlicza kroki i zawsze "wie" na której ścieżce jest aktualnie głowica. Gdy głowica przesuwa się na zewnątrz i odbija od podstawy napędu - uszkodzony jest sensor zerowy lub za daleko wysunięty na zewnątrz.
2. głowica musi trafiać w środek nagranych ścieżek (jak w magnetofonie), od tego zależy poziom indukowanego w niej sygnału. Gdy sygnał jest zbyt niski - występuje duża ilość błędów odczytu i stacja czyta słabo lub wcale.

Postępowanie w celu regulacji jest następujące:
Stację rozebrać tak, by miec dostęp do mocowania silnika krokowego głowicy, ale żeby można ją było uruchomić.
Po włączeniu zasilania włożyć dyskietkę sformatowaną "wzorcową", mogą być na niej pliki. Trzeba zmusić stację do kręcenia silnikiem dyskietki, czyli włączyć komputer podłączony do stacji kablem sio.
Na płytce zsilania CA2001 jest układ MC3470 (wzmacniacz sygnału z głowicy). Sondą oscyloskopu dotykać do pinów od 10 do 17. Nie pamiętam dokładnie na którym z pinów znajdziesz przebieg o zmiennej amplitudzie (zakres mV lub oczko większy). Na pinie 10 jest wyjście danych wzmacniacza, tam amplituda jest większa, ale mniej dokładna regulacja. Jeżeli nie ma przebiegu (najlepiej wstępnie obejrzeć przebiegi na pinach scalaczka na dyskietce sformatowanej na tej stacji, żeby zorientować się co do amplitudy i na jakim pinie występuje, a potem włożyć dyskietkę wzorcową).
Naciskając delikatnie na wózek głowicy do środka lub na zewnątrz dyskietki będziesz wpływał na zmianę tej amplitudy. Gdy zorientujesz się, że w obu kierunkach amplituda maleje, to głowica jest na środku ścieżki. Gdy w jednym kierunku sygnał rośnie, odpowiednio trzeba poruszyć silnikiem krokowym tak, by był maksymalny i w tej pozycji silnik zamocować.

Sensor ścieżki zerowej należy ustawić tak, by głowica była rzeczywiście nad ścieżką zerową - wtedy stacja powinna zacząć czytać (o ile dyskietka jest bootowalna). Przesunięcie sensora powoduje przesunięcie głowicy o całą ścieżkę i gdy jest zbytnio wysunięty na zewnątrz - głowica jest nad niezapisanym nośnikiem - stacja nie czyta innych dyskietek. Podobnie jest gdy sensor jest zbyt przesunięty do środka - głowica jest nad ścieżką nr 1 lub nawet 2 i też nie czyta "obcych" dyskietek.

Ufff...

Doczytałem ze zrozumieniem Twój ostatni post i wychodzi na to, że powinieneś nieco ruszyć silnik krokowy. Sensor zerowy zostaw w spokoju.

Ostatnio edytowany przez jer (2008-12-07 21:30:15)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware