1

Temat: Mega STE - jak zainstalowac driver do dysku?

Witam,

Być może moje pytanie jest banalne. Zazwyczaj siedzię w ośmiu bitach :)

Jakiś czas temu kupiłem Mega STE. W nim był dysk 48MB. Zamieniłem go na większy. I nie umiem go uruchomić. Dysk wydaje się być odpowiedni. Quantum Lightning 350MB (SCSI2, bez kontroli parzystości).

Dysk jest prawidłowo rozpoznawany. Za pomocą HD Util (wer. 5.0, 5.0.4) formatuje się prawidłowo. Partycje mogę założyć (HDX.PRG). Po restarcie partycje są widoczne. Nawet znalazłem jakiś program który pozwala na dostęp do nich (w TOS-ie są widoczne poszczególne dyski/partycje).

Niestety, nie działa program do instalacji drivera (HINSTALL.PRG). Po jego uruchomieniu zamiast wyboru partycji pojawia się komunikat: "no available logical drive for installation of driver".

I za żadne skarby nie wiem co jest źle.

Czy ktoś wie jak i jakim oprogramowaniem zainstalwoać HDD w Mega STE? Może jakieś inne oprogramowanie użyć (i gdzie je zdobyć)? A może popełniam jakiś banalny błąd?

Pozdrawiam,

Sebastian

PS.

Tak zawsze robiłem na ST z Megafile, może na Mega STE trzeba jakoś inaczej?

Ostatnio edytowany przez siwys (2008-05-12 02:01:47)

Odp: Mega STE - jak zainstalowac driver do dysku?

Najlepiej zdobadz Hddrivera :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Mega STE - jak zainstalowac driver do dysku?

Witam,

Dzięki za podpowiedź. Niestety, jakaś porażka. Może ten dysk jest jednak nieodpowiedni?

Sciagnąłem dwie wersje demo.

HDDRIVER 6.0 - niby działa, niby instaluje sterownik, ale potem i tak po restarcie nie działa.  HDDRIVER.PRG rozpoznaje dyski jak go odpalę "z palca". Po zainstalwaniu przez HDDRUTIL.PRG już przy starcie mówi, że nie ma żadnej partycji.

HDDRIVER 8.2 - w ogóle nie działa. Ani HDDRIVER.PRG ani HDDRUTIL.PRG nie wykrywaja w ogóle dysku.

Próbowałem takiej sztuczki, aby po uruchomieniu HDDRIVER.PRG (6.0), kiedy już widać partycje odpalić atarowski HINSTALL. Owszem instaluje driver do dysku, ale on chyba nie rozpoznaje potem twardziela. Niestety komunikat z shdriver.sys bardzo szybko przemyka o ekranie i nie zdążam zobaczyć co tam jest napisane.

Ma ktoś może oryginalny soft który przychodził z Mega STE albo z powiodzeniem używał w MegaSTE?

Jakieś inne pomysły? :-(

Pozdrawiam,

Sebastian

4

Odp: Mega STE - jak zainstalowac driver do dysku?

No i się udało za pomocą HUSHI Driver (SCSI Tools).

Na wypadek gdyby ktoś trafił na podobny problem wklejam adresy i linki.

SCSI Tools:
http://sebastis.tau4.ceti.pl/io/atari16 … ols652.zip
http://arcadiarebelz.iquebec.com/

SCSI Tools 6.52

Run 'hushi.prg' to start the driver. Then run 'scsitool.prg' to partition the hard disk image. Select 'Partitionen' ? 'Neu einrichten?' to create a new partition root sector for this image. Select 'Standard' in the dialog box, then you got a new dialog box where you choose partition types and sizes. Then select 'Ok' and 'Ja, partionieren?' to validate your changes.

Now you have to install the driver. In 'Treiber' menu, select 'Instalieren?'. Select the new partition where to install the hard disk driver. Once installed, reconfigure it so it does not search for SCSI or ACSI drives ('Gerätereihenfolge' in installation dialog box). Just keep I0 and I1 for IDE devices.