1

Temat: klawiatura na mikroprzełącznikach

Nosze się ostatnio z zamiarem zbudowania klawiatury do Atari w oparciu o mikroprzełączniki. Klawiatura ma rozmiarami odpowiadać oryginalnej i znaleźć zastosowanie w nowo projektowanej obudowie atarki.
W związku z tym mam pytanie: Czy ktoś próbował już robić coś takiego? Ew. jak to wszystko połączyć od strony elektronicznej żeby działało.
Od razu mówię, ze odpada koncepcja wykonania dla moich potrzeb interfejsu AKI wiec dziękuję za rady w stylu "lepiej zrób sobie AKI" ;)

ogólnie to k...a jesień idzie!

2

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Tak, próbowałem coś takiego robić, nie na mikro wyłącznikach a na kontaktronach (na to samo wychodzi). Miałem za mało klawiszków, więc....skończyło się na próbach. Połączenie nie takie straszne. Styki klawiszy połączone są grupami w wiersze i kolumny i do POKEYA podprowadzone, klawisze programowalne do GTIA prócz HELP.
Np. w jednym wierszu są klawisze: G 8 T M 5 B I K i linia ta podłączona jest poprzez bufor (multiplekser 4051) do POKEYA , w kolumnie z kolei są klawisze: A S G CAPS D H F  i podobnie poprzez bufor 4051 do POKEYA podłączone. (pojęcie wiersz, kolumna jest względne)
Z tych dwu grup klawisz G już będzie działał bo wstępuje w wierszu i kolumnie.
Bardzo łatwo rozrysować schemat połączeń w/g ścieżek klawiatury. Niektórych połączeń brak, znaczy się na przecięciu wiersza i kolumny nie ma klawisza, takich punktów jest kilka.
Klawisze SHIFT, CTR, BREAK obsługują osobne linie  oznaczane /KR1 i /KR2 (na schematach)

3

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Na kontaktronach mam klawiaturkę zrobioną do ZX+.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

4

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

tez pierwotnie myślałem o kontaktronach ale mam akurat sporo mikro przełączników, które trzeba wykorzystać.
Dzięki Zenon, w najbliższym czasie spróbuję to rozrysować na podstawie ścieżek klawiatury i może warto zabawić sie w zrobienie płytki (rany! raczej płyty :D) aby nie łączyć wszystkiego na kabelki ;). Musze tylko dopaść odpowiedniej wielkości laminat.
Co do komunikacji to chciałem wykorzystać oryginalne gniazdo krawędziowe gdyż POKEYA wole lutownicą nie tykać, tym bardziej ze mam stereo i boję się coś schrzanić... Poza tym zawsze można taka klawiaturę wyjąc i zastosować gdzie indziej.

ogólnie to k...a jesień idzie!

5

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Ech... - wiem czytalem pierwszy post ..... ale i tak odpowiem. Zrob sobie AKI.
Nie musisz podpinac tego bezposrednio pod POKEYa (tym bardziej ze to raptem 4 kabelki), zawsze mozesz dolutowac do multiplekserow. Oczywiscie mozesz robic klawiature od podstaw, ale (jak znam zycie), dokladasz sobie tylko problemy. Wszystko pieknie do pierwszej awarii mikrostyku (a psuja sie czesciej niz gumki).
Jesli planujesz nowa obudowe to uwazam, ze lepiej zaplanowac w niej gniazdo PS2 niz kombinowac jak kon pod gore z konstrukcja nowej klawiatury.... no chyba ze to lubisz.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

6

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

AKI jest niewątpliwie bardzo wygodne i rozwojowe ale w moim przypadku padłaby cała koncepcja "dizajnu". Nowa obudowa ma być jednolita czyli klawiatura z resztą ma stanowić integralną cześć tak jak w oryginalnej atarce. Przyznasz sam, ze to troszkę bez sensu zrobić aki a następnie przerabiać klawiaturę od grzyba tak aby wpasować ją nową kastę.
Aki - i owszem jak najbardziej może być ale jako dodatek umożliwiający podłączenie dodatkowej klawiatury od PC.

ogólnie to k...a jesień idzie!

7

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

To skrót myślowy że klawiatura podłączona jest do POKEYa,  podłączona jest przez gniazdo i przez wspomniane bufory
Znalazłem moje schematy sprzed lat jak to jest połączone, jak chcesz to ci prześlę, mam rozrysowaną całą matrycę klawiszy

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2008-04-30 16:24:10)

8

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Jeśli mogę prosić to bardzo chętnie... :)
Dziekuję z góry! :)

ogólnie to k...a jesień idzie!

9

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Cierpliwości, muszę to jakoś obfotografować....

10

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Będę cierpliwie czekał :)

ogólnie to k...a jesień idzie!

11

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Chyba że podam ci opis i to sobie odtworzysz na kartce, jutro dopiero będę miał aparat foto

12

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Ja mam pytanie przy okazji tego, że padło parę słów nt. AKI - czy ktoś ma może wytrawioną płytkę, albo byłby w stanie zmontować AKI ? W mojej atarynce parę linii sygnałowych odkleiło się od folii ładnych parę lat temu, a jeżeli jest szansa na dołożenie AKI...

___
Press play on tape...

13

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Wlasnie przydaloby sie zamowic "pare" plytek do AKI. Ja skladalem swoje na uniwersalnej (W sumie b. ladnie wyszlo), ale drugi raz juz bym sie tego nie podjal - nie chcialoby mi sie ;)
A na gotowej plytce to 10 minut roboty.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

14

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Co do klawiatury na mikrostykach, zrobilem cos takiego daaawno dawno temu do 130 xe ,ktora dostalem z padnieta folia ,a ze mlody bylem, nie widzialem przeszkod. Mikrostyki byly przyklejone do spodniej blachy klawiatury i laczone kynarem na podstawie wzoru z orginalnej zuzytej foli (wtedy o klejach i lakierach przewodzacych malo kto slyszal) i podlutowane do zlacza plyty. Dzialala spokojnie ponad pol roku a sporo wpisywalem listingow z TA  ,to byla chyba pierwsza atarowska klawiatura z clickiem w CZ-wie,hehe. Potem moje Atari poszlo do ludzi.
Co do plytek do AKI tez bym chetnie nabyl.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

15

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

1. Zenon :) ja naprawdę baaardzo cierpliwie poczekam na Fotki od Ciebie więc spox , ale już sie na nie cieszę :-)
2. Panowie - jak pisałem AKI jako dodatek jak najbardziej chciałbym też mieć więc jeśli będziecie zamawiać te płytki to chętnie bym się przyłączył :)

ogólnie to k...a jesień idzie!

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

zaxon napisał/a:

Co do plytek do AKI tez bym chetnie nabyl.

To pozwolcie, ze i ja sie chetnie przylacze do ewentualnej akcji, gdyby ktos zamawial plytki.

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

17

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Ale kto? Trenuje na razie Eagle, cos niecos mi wychodzi,ale poki co nic na export do pliku dla plytkarzy. "Pospawam" co nieco na uniwersalnej i tez dziala ale jak ktos lepiej w Eagle czy protelu dziala bo mial czas sie nauczyc  to niech zrobi a ja sie zajme zarabianiem zeby zaplacic,hihih.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

18

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Szary331 - poszło zapytanie na pocztę, poczytaj

19

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Krzysztof (Kaz) Ziembik napisał/a:
zaxon napisał/a:

Co do plytek do AKI tez bym chetnie nabyl.

To pozwolcie, ze i ja sie chetnie przylacze do ewentualnej akcji, gdyby ktos zamawial plytki.

To i ja zapisuje się na 2kpl.

20

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Dzięki Zenon za foty :)

A co do płytek to kto je wykona i u kogo te zapisy bo na razie nie było o tym ani słowa...?  :(

ogólnie to k...a jesień idzie!

21

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

ja proponuję u kogoś, kto już jest sprawdzony... w robieniu płytek ;-)

___
Press play on tape...

22

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Zenon straszy że jest zrzutka a Tu na razie tylko pobożne życzenia

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

23

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

no zrzutkę na razie każdy robi we własnej kieszeni... ;-)

___
Press play on tape...

24

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

Jak to? Wpisy jednoznacznie określają że chcą, chyba że sponsora przy okazji szukają.

25

Odp: klawiatura na mikroprzełącznikach

No to niech ktoś, kto jest gotów podjąć się składania (i produkcji płytek) wyliczy, jaka by to była realna kwota z montażem.

I jeszcze jedno: byłbym skłonny przerobić klawiaturę pecetowską tak, aby z niej wypuścić (w niej zamontować) przynajmniej jedno wyjście dżoja - wystarczyłby do tego np. kabelek z uszkodzonej myszki peesowej.

___
Press play on tape...