1

Temat: Karta AVerTV USB 2.0

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z tunerem telewizyjnym AVerTV USB 2.0 Lite? Próbuję podłączyć ją do Atari używając kabla composite, takiego jak do telewizora. Niestety, do obrazu nie można się w żaden sposób dostroić - jest wyjątkowo zaszumiony i absolutnie nie do użytku.
Tuner oddałem do sprawdzenia w serwisie - podobno jest sprawny, bez problemu odbiera mi zwykłe programy TV. Atari także jest sprawne - działa przy połączeniu ze zwykłym telewizorem. Tylko obrazu z Atari odebrać nie można.
Czy może ktoś mi pomóc w tej sprawie?

2

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Wychodzisz z atari z modulatora czy z wyjscia monitorowego?

obraz z modulatora na ogol jest bardzo slaby na kartach tv. To co na zwyklym telewizorze uciekalo uwadze, na karcie tv wychodzi jak na dloni.
Dodatkowo czulosc wejsc w tych kartach jest na ogol wieksza niz typowego wejscia telewizora. Jesli karta ma oddzielne wejscie composite (moze sie nazywac aux albo av) to wepnij sie tam z wyjscia monitorowego kablem RCA. jesli nie ma, i jest tylko antena (wejscie TV) to niestety pozostaje ci albo pokombinowac z modulatorem (mozna krecic niektorymi 'śrubkami') albo moze sprobowac jakis wzmacniacz antenowy.

3

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Próbowałem połączyć wyjście modulatora Atari z wejściem antenowym tunera. Niestety, w ogóle nie mogę uzyskać stabilnego obrazu mimo naprawdę wielu prób ręcznego dostrajania. Podłączyłem do mojego tunera także Timexa 2048 i też nic.
Próbowałem podłączyć też Atari do tunera kablem s-video, ale też nic to nie dało. Jedyne, co wychodzi, to odbiór zwykłego programu telewizyjnego.

4

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

no to dziwność. Sprawdz czy karta obejmuje pasmem czestotliwosc jaka generuje atari.
(musisz wygooglac, nie pamietam ile MHz)

5

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Teoretycznie coś tam jest na drugim kanale - widać zarys ramki i czasami prześwituje niebieski kolor. Tuner ma opcję 'Skanuj wszystkie częstotliwości', ale nic nie wykrywa.
Po podłączeniu Timexa 2048 na 36 kanale też mam tylko szum.

6

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Podłączyłem tuner poprzez wejście composite. Obraz się pokazuje, ale jest wykrzywiony, nieruchomy i rozmyty.

7

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Asal, czegoś nie rozumiem... piszesz:"Próbuję podłączyć ją do Atari używając kabla composite, takiego jak do telewizora" - i że nie idzie dostroić. przecież kabel/wejście composite to sygnał Composite Video. Czy znaczy że podłączyłeś CV do wejścia antenowego w TV? 
Jeśli chodzi o wyszykiwanie kanałów "komputerowych" - mam 3 rózne tunery w domu, jedynie na jednym udało mi się uzyskać obraz korzystając z wejścia w.cz czyli z modulatora komputerów na wejście antenowe w tunerze.
Sprawdzenie Twojego tunera:
1.podłącz Timexa/Atari wychodząc z gniazda monitorowego do tunera na wejscie Video, przełacz w aplikacji tunera odbiór sygnału na Video - powinieneś mieć czysty obraz.
2. podłącz Atari wychodząć z gniazda monitorowego do tunera na wejscie S-Video, przełącz w aplikacji tunera na odbiór sygnału na S-Video - obraz powinien być rewelacyjny
Jeżeli nie masz obrazu to gnaj do serwisu, kabelki composite video i  s-video  masz dobrze wykonane i sprawdzone?

8

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Niestety, nie udaje się uzyskać obrazu ani poprzez wejście w.cz Atari, composite ani z rozdzieloną lumą i chromą. Najbardziej zależy mi na tym ostatnim sposobie, ale mam czarny ekran.
Próbowałem połączyć tuner poprzez s-video z moim notebookiem, który ma takie gniazdo. Niestety, znowu bez rezultatu. Co ciekawe, po podłączeniu notebooka do mojej starej karty telewizyjnej (sprzed 8 lat) obraz jest.
Tuner już raz był sprawdzany w serwisie, powiedzieli że wszystko działa.

9

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Wydaje mi się, że są dwie możliwe przyczyny: 1. Ty robisz coś niewłaściwie przy wyborze gniazda wejściowego z poziomu aplikacji 2. Tuner jest wadliwy pomimo zapewnień serwisu ( uszkodzone wejścia syhnałowe po niskiej częstotliwości). Jeżeli serwis twierdzi, że jest wszystko OK, to niech Ci pokażą dzaiłanie tunera po niskiej - wóczqas bedziesz miał pewność błędu po swojej stronie.

10

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Wczoraj wykonałem jeszcze jedną próbę - podłączyłem do gniazda composite tunera swój aprat fotograficzny. Obraz jest. Tylko Atari nie daje obrazu, ale przez composite, ani przez s-video. Na innej karcie telewizyjnej mi działa.

11

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

A na tej innej karcie daje Atari Ci obraz poprzez composite czy poprzez s-video? I jaki model Atarynki?

12

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Atari 65XE. Na tej innej karcie jest obraz poprzez gniazdo s-video (osobno luma i chroma) i w.cz z modulatora, composite nie sprawdzałem.

13

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

To sprawdź tak jak podączałeś swój aparat czyli przez composite. Jeżeli wówczas obraz by się pojawił to wniosek że s-video w tunerze nie działa. Poza tym nie wyobrażam sobie, żeby nie było obrazu przez composite skoro masz z aparatu jako że poziomy sygnału CV czy CL są zestandaryzowane...

14

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Ok, sprawdziłem aparat na starej karcie - działa wszystko - svideo, composite i w.cz. Na nowej działa tylko odbiór programu telewizyjnego i wyświetla się obraz z aparatu poprzez composite. Obrazu z Atari nie można uzyskać przez żadne z trzech gniazd.
W czwartek byłem w sklepie w którym kupowałem tuner i specjanie kazałem sprawdzić gniazdo s-video. Według sprzedawcy działa, ale jak się okazuje u mnie nie. Obrazu z notebooka nie ma, obrazu z Atari też nie.
Przez pewien czas mi się wydawało, że może coś źle wybrałem w ustawieniach karty, ale zmieniałem już chyba wszystko...

15

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Dla mnie to tzw. "figura niemożliwa"... skoro z aparatu przez CV idzie obraz na Aver'ze to z Atari obraz też powinien być!!!Ustaw obraz z aparatu a potem nie zmieniając nic w ustawieniach podepnj kabel z podłączoną Atarynką... Szkoda, że ze stolicy jesteś bo tak na oscyloskopie u mnie by się w chwilę sprawdziło...t

16

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Zrobiłem przed chwilą ponownie taki eksperyment. Z aparatu foto poprzez wyjście composite obraz jest taki jak powinien być. Po podłączeniu Atari obraz czasami się pokazuje, ale najczęściej jest zniekształcony i nieruchomy - nie zmienia się.
Ja też mam oscyloskop i oglądałem sobie przebiegi z wyjścia composite Atari. Nie jestem elektronikiem, ale moim zdaniem wygląda to ładnie - widać wyraźnie gdzie zaczynają się linie obrazu, przebieg jest czysty i czytelny. Przebadałem też oscyloskopem wyjście z aparatu i moim zdaniem wygląda to prawie tak samo.
Moim zdaniem coś nie jest dopasowane, ale diabli wiedzą co... Może impedancja wyjściowa Atari z gniazda composite?

17

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

asal napisał/a:

Ja też mam oscyloskop i oglądałem sobie przebiegi z wyjścia composite Atari.

Możesz sprecyzować co bierzesz za wyjście composite w Atari? Bo ja z wcześniejszych twoich wypowiedzi wywniskowałem, że mylisz wyjście antenowe z wyjściem Monitora(composite). Powinieneś podpiąć się do wyjścia monitorowego w Atari - takie duże okrągłe z 5cioma bolcami.

18

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

A możesz wysłąć mi na @ zdjęcia przebiegów z Atari i zdjęcie tego zniekształconego obrazu? Kabel composite masz zrobiony w ten sposób , że  pinu 4 z Atarynki wychodzi sygnał do tunera? Jeśli tak to spróbuj puścić z pinu 1 czyli samą luminancję i zobacz czy zniekształcenia będą takie same?

19

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Tak wygląda przebieg na oscyloskopie z wyścia composite a tak przykładowy obraz z Atari odbierany przez tuner. Czasami ten obraz jest prawidłowy i ma właściwe kolory, ale jest nieruchomy.
Nie mam specjalnego kabla do wejścia composite, zrobiłem sobie tylko kabel do gniazda s-video. Na razie podłączam do wejścia composite zwykły kabel antenowy Atari poprzez przejściówkę, a z drugiego końca ręcznie dołączam dwa przewody do gniazda monitorowego. Na początku myślałem, że coś nie kontaktuje, ale sprawdzałem dokładnie.
Poprzez gniazdo s-video obrazu nie ma wcale. Tak samo, gdy do wejścia composite dołączam luminancję z pinu nr 1.

Ostatnio edytowany przez asal (2008-02-03 20:55:44)

20

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Witaj..
Synchronizacja ci pada...
Jest też inna sprawa... Atari wysyła chyba tylko jedną ramkę bez przeplotu, co powoduje, że tunery dziwnie to odbierają...
Ja mam Avermedię Studio 303 (karta PCI) i obraz z Atari jest nędzny (z innych źródeł ok)..
Ta nędzność to zakłucenia i efekt działania filtra anty grzebieniowego karty (lub softu), którego nie da się wyłączyć..
Kupiłem sobie w końcu zewnętrzny tuner bezpośredni pod monitor i jest ok..

Ala ma kota...

21

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Wygląda to tak jakby poziom sygnału wejściowego był za wysoki i zrywa synchronizację... ja bym spróbował jakiś dzielnik na potencjometrze chociażby zrobić i popatzreć co by się działo...

22

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Ok, dzięki, jutro popróbuję z tym potencjometrem. Problem w tym, że niestety nie wiem, jaki dla tej karty powinien być poziom sygnału. Teoretycznie obciążone composite powinno przyjmować wartości chwilowe z zakresu 0.3V-1V i 0V przez 5us na początku linii. Tutaj niby tak jest, ale działać nie chce.
Tak przy okazji: jaki powinien być prawidłowy poziom sygnałów dla obciążonego s-video? Z moich pomiarów oscyloskopem wynika, że wartość chwilowa luminancji wychdzącej z Atari może osiągnąć maksymalnie prawie 1.5V i aż 0.4V dla początku ramki (łatwo to zresztą policzyć patrząc na schemat). Moim zdaniem to za dużo.

Ostatnio edytowany przez asal (2008-02-03 23:01:42)

23

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Spróbowałem dołączyć potencjometr pomiędzy wyjście composite video i masę i w taki sposób zmniejszyć nieco amplitudę sygnału. Niestety, w dalszym ciągu nie mam prawidłowego obrazu, efekt bez zmian.
Czytałem sobie ostatnio o artykuł "Super Video 2.1" (do znalezienia na Pigwie) i jest tam coś napisane o niewłaściwych wartościach elementów w Atari. Trochę nie wierzę w rewelacje tego typu, ale może rzeczywiście coś nie jest do końca dopasowane?

24

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Tak sobie jeszcze myślę... Sygnał composite video zawiera informację o tym, czy aktualnie nadawana jest klatka parzysta czy nieparzysta. Tymczasem komputery ośmiobitowe tego nie robią. Może to jest źródło problemów i dlatego tuner nie rozpoznaje synchronizacji pionowej? Podłączyłem do tunera Commodore 64 i rezultat jest identyczny jak dla Atari.

25

Odp: Karta AVerTV USB 2.0

Asal, ale skoro Twoja karta TV współpracuje OK, to czy nie znaczy to, że ten Aver jest po prostu wadliwy tudzież niedopracowany jako model?