1

Temat: Szybkie procedury matematyczne.

Przegladalem sobi Atariki i znalazlem informacje o szybkich procedurach matematycznych napisanych przez Charlesa Marsletta - http://atariki.krap.pl/index.php/Pakiet_matematyczny
Mam jeden ROM z szybkimi procedurami, ale to nie te. U mnie zajmuja dodatkowo miedzynarodowy zestaw znakow, a opisywane mieszcza sie dokladnie w tym samym obszarze co oryginalne (chyba ze jednak jest inaczej).
Chetnie wlozylbym je do QMEGa itp. czy ktos ma ten ROM????

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

2

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

tez szukalem...

widac rownie cienki googlacz ze mnie... :(

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

poszukajcie sobie na pigwie. gdzies tam jest bo kiedys sciagalem. U nir'a w katalogu chyba. ale trzeba sie przekopac.

4

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Od Nir'a osobiscie dostalismy jego plytki CD, z nich mam ten ROM o ktorym pisalem, jest tam tez kilka niezdefiniowanych ROMow, ale juz je wszystkie sprawdzilem pod katem szybkosci obliczen - idealna zgodnosc z oryginalem :(

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

5

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

a ja bylem przekonany ze to ten ;(

6

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Może gdybyś dodał że chodzi o  FASTCHIP-a, to szybciej by się znalazł jakiś szczęśliwiec?

Jak Ci bardzo bardzo zależy, to ten upgrade jest ponoć włączony do Ultra Speed Plus OS:
Opis OS: http://www.nleaudio.com/css/products.htm
Wzmianka o FastChip w tym OS: http://tiny.pl/x82v

Problem tylko w tym na ile dystrybutor (CSS) jest nadal aktywny - ostatni news jest z roku 2000...

Ostatnio edytowany przez piotrv (2006-01-05 22:18:25)

I'm not so bad, once you get to know me.

7

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Pecuś: ja mam te procedury, nawet w formie źrodłowej (i binarnej także). Mieszczą się w 2k. Wrzucę przy okazji.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-01-05 22:33:25)

KMK
? HEX$(6670358)

8

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Ja jeszcze raz przewalilem wszystko, co mam i nie znalazlem.
Pomoz mi drac030, jestes moja jedy6na nadzieja :)))
W sumie to nie wiem po co to robic, ale OS powinien byc chyba jak najlepszy :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

9

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

wielkie dzieki - gdyby nie wy - sam bym pewnie tego nie znalazl...

btw. to jedna z najwiekszych rad/pomocy jakie trafilem na aa (jesli chozi o aa), co nie znaczy ze nie doceniam reszty [poklon]dokonan aa[/poklon]

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

10

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

to na też się zapisuje na ten ROM. chyba przynajmniej możnaby to załadować do RAMu i zrobić parę testów, co? Da radę tak? (ROM w RAM + patch). Czy też OS zaraz coś skaszani?

Drac030, ty chyba to wiesz najlepiej, więc Ciebie głównie zapytuje.

I'm not so bad, once you get to know me.

11

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Ja to testuje pod emulatorem - duzo latwiej. Chcialbym zrobic sobie standardowy OS XL i QMEGi z tymi procedurami na EPROM 27512 jak znalazl (2 wersje standardowego OS - jedna z nowymi procedurami + QMEGi 3 i 4 - oba z nowymi procedurami (bo te systemy sa i tak mocno pozmieniane ;) )).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

12

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Mnie już od tych EPROMów głowa boli. Gdzie się nie ruszę to mówi się o podmiance systemu. Jest wprawdzie APE Warp+ OS (ok. 30stu OSów w jednym układzie), ale tak naprawdę to chyba najlepiej by było mieć Double-Flasha. No chyba że nie odrobiłem lekcji i juz coś takiego jest. Wtedy programować OSy możnaby do woli (tak jak dual-BIOS) i zawsze byłoby można uruchomić kompa. Problem tylko z OSami, które mają więcej kB niż standardowe (są takie?).

Może Zenon by takiego Double-Flasha zrobił?

I'm not so bad, once you get to know me.

13

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Wiesz... do normalnego uzytkowania wystarcza spokojnie standardowy OS + ewentualnie QMEG. Ja od "zawsze" mam konfiguracje: 2xXL-OS, QMEG 3.4, QMEG 4.04 (dwa starndardowe dla wygody przelaczania - jeden przelacznik wybiera mi wtedy opcje Standard/QMEG a drugi wersje QMEGa), teraz nic by sie nie zmienilo ale moglbym wybrac wersje procedur w przypadku standardowego OSa. I znowu na dlugie lata tak zostanie :)
Po co kombinowac z tyloma OSami?

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

14

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Ja to bym sobie pogrzebał w OSie. Z flashem możnaby np. naprawić błędy - jakieś tam chyba są; zupgradować liczby zmiennoprzecinkowe; dołożyć na stałe wybrane sterowniki (np. w miejsce SELF-TESTU)... ale w Atari, nie na emulatorze.

Ja też mam QMEGA na EPROMie (ale w torebce w szufladzie), ale wolałbym móc go sobie aktualizować.

Niestety mając znikome pojęcie o łączeniu układów el. muszę poprzestać na gdybaniu...

-----
Żeby nie było że sobie tylko wymyślam - znalazłem taki układ - BlackBox:

http://www.mathyvannisselroy.nl/blackbox.htm

a do niego właśnie sposób zamiany ROM w FLASH-ROM.

http://www.mathyvannisselroy.nl/bb_flash.upg

Muszę znaleźć tylko spryciaża, co by coś takiego zaadoptował i zrobił...

Ostatnio edytowany przez piotrv (2006-01-06 15:03:24)

I'm not so bad, once you get to know me.

15

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Po co adaptowac kiedy mozna to zrobic np. tak: http://www.geocities.com/atarimods/smartos-1.html

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

16

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Eee no tak, to każdy potrafi :) Ale tak poważnie to jeśli to ma być w RAMie, to ponoć Zenon ma gotowe rozwiązanie na to. Zaraz go dopytam...

I'm not so bad, once you get to know me.

17

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Rozumiem wasz problem, i moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest flash. Ja tak mam zrobione, w jednej połówce zapisanej na stałe mam XL OS, drugą mogę sobie programować czym chcę. Jak coś spieprzę, przełączam pstryczkiem, naprawiam i przełączam z powrotem.

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Zrobiłem D-ROM na SRAMach 128kB. Wyszło że mozna załadować 8 OSów naraz.
To było kiedyś. Potem powstał "D-ROM inaczej" na pamięci EEPROM (coś podobnego do flash tylko wcześniejsze). Opisy jednego i drugiego są w SERIOUS, niestety nie pamiętam numeru. Drac030 ma rację. Odpada bateryjka gdy nie jest to na SRAMach.

Drac030 można zerknąć na schemat w/g którego robiłeś? (W celach czysto szkoleniowych!)

19

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

To nie ja robiłem, bo ja nie umiem. Skonstruował mi to Jacek Żuk, kiedy stracił cierpliwość do moich częstych wizyt w celu programowania EPROM-ów :-)

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Co do tematu: jednak chyba nie warto wrzucać tych procedur do ROM-u tak jak są. Właśnie odkryłem, że kiedy ROM ma FASTCHIP zaszyty w sobie, wtedy źle działa ... Turbo BASIC XL. Konkretnie objawem jest wadliwe działanie potęgowania i logarytmowania. Wychodzi na to, że TBXL jednak jakoś z pakietu FP korzysta ... :/

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Hm. To raczej bedzie trzeba spaczowac TB XL - jak sadze problem moze byc z interpretacja wiekszego przedzialu liczbowego w jakim dziajaja nowe procedury.

Tak, czy inaczej - podeslij, zobaczymy, potestujemy, a moze da sie poprawic.... kto wie.. :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2006-01-12 19:39:37)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

22

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Proszę, oto: http://82.210.159.30/65c816/fastfp.arc

Myślę, że problem leży w czym innym: TBXL najwyraźniej jakoś korzysta z pakietu FP znajdującego się w ROM-ie. Wild guess: przepisuje go do RAM-u, a potem w niektórych procedurach, np. logarytmowania, podmienia skoki JSR FMUL/FDIV/FADD/FSUB itp. na wywołania własnych procedur.

Przypuszczam tak na podstawie tego, że wypraktykowałem, iż nie można "zmieszać" procedur z pakietu oryginalnego oraz FASTCHIP-a - są jakoś niekompatybilne (jak - tego mi się nie chciało sprawdzać, mam wprawdzie pewne podejrzenie, ale...). Procedury FASTCHIPO-a w rodzaju logarytmowania, kiedy podstawi im się oryginalne procedury mnożenia, dzielenia itp. zamiast procedur Marsletta - po prostu przestają działać.

Jeszcze jedno: w docach jest napisane, że pakiet po skompilowaniu powinien mieć taką samą sumę kontrolną jak oryginał, w związku z czym podmiana ma być bezbolesna. Tak nie jest, sumy kontrolne różnią się i to dość drastycznie. Przy wymianie pakietu na FASTCHIP trzeba albo przeliczyć na nowo sumę kontrolną pierwszego bloku ROM-u (tę pod $C000), albo tak dobrać "filler bytes" w FASTCHIP-ie, żeby się zgadzało. Mi się tego ostatniego nie chciało robić.

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: Szybkie procedury matematyczne.

Przepraszam, że kotleta odgrzałem.

Czyli jak rozumiem, to z całą pewnością nie ma opcji zpaczowania tego FP, lub TBXL by mogło to razem współpracować? Bo jak by nie ten problem, to wrzucił bym to do Atarki.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info