Temat: Ciekawostka przyrodnicza: manual od 65C832

Nie wiem, czy to widzieliście:

http://apple2.org.za/gswv/a2zine/Docs/CPU_65832/

Manual od nie istniejącego procesora WDC 65C832. Przejrzałem to z grubsza i muszę stwierdzić, że to jest proste powielenie pomysłu, który doprowadził do powstania 65C816:

- procesor ma 32-bitowe rejestry A, X i Y (reszta bez zmian)
- ma oczywiście trzeci już tryb pracy: natywny 32-bit
- i ma oczywiście trzeci zestaw tych samych wektorów przerwań, tym razem pod $00FFD0

Piszą tam, że jest 16 MB na "program space" oraz 4 GB na "data space" - to z powodu, że wszystko generalnie jest tak samo jak w 65c816, oprócz tego, że rejestry X i Y są 32-bitowe; w związku z tym indeksowane tryby adresowania mogą generować 32-bitowe adresy. Nie wiem jednak, jak to się ma do faktu, że szyna adresowa jest 24-bitowa (co zresztą jest napisane - ale nie objaśnione - na stronie zatytułowanej "INTRODUCTION").

Tryb natywny 32-bitowy włącza się bitem E16, który stanowi cień bitu V rejestru znaczników tak samo, jak bit E (zwany obecnie E8) stanowi cień bitu C. Służy do tego oddzielny rozkaz: XFE. Ale jaki ten rozkaz ma opcod, tego nie znalazłem. Można byłoby przypuszczać, że to jest to, co w 65c816 zaznaczono jako WDM - gdyby XFE i WDM nie figurowały razem na liście rozkazów 65C832.

Z ciekawostek, na stronie TOC1 jest podpis Steve Woźniaka.

KMK
? HEX$(6670358)

2

Odp: Ciekawostka przyrodnicza: manual od 65C832

No to Pasiu jeszcze jednej dopałki nie skończył, a szykuje się następna?  :P

[ Dodano: Czw Mar 24, 2005 07:57  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :rolleyes:

3

Odp: Ciekawostka przyrodnicza: manual od 65C832

skoro nieistnije, to sprawa zamknieta

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

4

Odp: Ciekawostka przyrodnicza: manual od 65C832

Ach... spodziewalem sie o wiele wiecej po tym procesorze. Czytalem gdzies ze w planach WDM mial byc prefixem do setek innych powerful rozkazow a tu... eh... zreszta to wyglada prawie jak sciema, bo zmiany w porownaniu do manuala do 816 sa tylko kosmetyczne a ten XFE faktycznie wystepuje tylko w rozpisce rozkazow a w macierzy opcodow juz nie. A mialem takie piekne wyobrazenia  ;)
Wg mnie to nie mialo szansy powstac. Po co komu procesor ktory ma tylko dluzszy akumulator i rejestry indeksowe. Bez nowych wypasionych rozkazow to porazka.

5

Odp: Ciekawostka przyrodnicza: manual od 65C832

Tak, mi też przyszło na myśl, że to wygląda jak ściema. Na dobrą sprawę ktoś mógł wziąć manual od 65c816 i przerobić go w paru miejscach, a potem opchnąć kolekcjonerom jako sensację. Pieczątkę "PRELIMINARY" może sobie zrobić każdy.

Przeglądałem trochę strony o Apple II potem (głównie jakieś fora zdechłe ostatecznie cztery lata temu) i są tam jednak wzmianki, że WDC wyprodukowało "a dozen" (dla mnie to jest 12) prototypów.

Dla mnie główna porażka tutaj to wciąż ośmiobitowa szyna danych, no i oczywiście brak nowych rozkazów. A na te jest miejsce nie tylko pod WDM, ale też zamiast 128 zarezerwowanych rozkazów COP.

KMK
? HEX$(6670358)