Temat: Chce się ktoś pozbyć GTIA bez buga?

Tak jak w temacie ;] Mam Atari, dwa GTIA i obydwa z bugiem :| Jak ktoś ma jednego za dużo to chętnie przyjmę za buzi/pifo/whatever ;]

2

Odp: Chce się ktoś pozbyć GTIA bez buga?

chodzi Ci o tego buga dzieki ktoremu mozliwy jest HIP ? :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

3

Odp: Chce się ktoś pozbyć GTIA bez buga?

Chodzi mi o tego buga, w którym są śmiecie w wyższych trybach graficznych :P

4

Odp: Chce się ktoś pozbyć GTIA bez buga?

Zważywszy na ilość rozebranych atarek nie powinno być z tym problemu.

5

Odp: Chce się ktoś pozbyć GTIA bez buga?

Więc jakby ktoś miał taką rozebraną atarkę z GTIA bez buga to się piszę. Drugie GTIA które mam też ma buga, z rozebranej atarki ;]

6

Odp: Chce się ktoś pozbyć GTIA bez buga?

GTIA jeżeli chodzi o bugi można podzielić na 3 grupy:

a) GTIA z uszkodzonym gr.9 i gr.10 - zamiast pikseli w 4*1 widoczne są 2 piksele o szerokości cyklu koloru, o różnych barwach, niekiedy pulsujące.
Najczęściej widywałem ten bug w najnowszych atarkach :800XE/65XE z wersją systemu C i pamięci o organizacji 4-bit.

b) GTIA w których niby gr.9 i gr.10 są wyświetlane normalnie, jednak, gdy w środku linii jest wywołane przełączenie trybów np. z gr.8 na gr.9 w tym momencie gr.9 ma posyfione kolory - widać to w demkach: "Sweet Illusions" (intro ze zdjęciaci), "Joyride" (morphingi) i w demku "Girl" by Our 5oft. (często efekt objawia się na rozgrzanym GTIA, na zimnym jest OK, ale nie zawsze tak jest, na niektórych GTIA ma on miejsce zawsze)
Ten bug najczęściej występował w najnowszych atarkach (tych z punktu a) oraz w 800XL.

c) GTIA które wyświetla gr.9 zawsze poprawnie. Najczęściej atarki mające "sprawne GTIA" to wcześniejsza seria XE (65/130) z systemem w wersji B i pamięciami o organizacji 1 bit. Z elektronicznego punktu widzenia to najbardziej udana seria małych atarynek.

Z bugów które są w każdym GTIA mamy oczywiście ten, o którym wspomniał TeBe (czyli przesunięcie o cykl koloru gr.9 w stosunku do gr.10), który jednak przynosi więcej zalet niż wad (nasze kochane HIP-y, TIP-y, RIP-y) oraz jeszcze jeden bug, który praktycznie wykorzystali tylko Our 5oft w w.w. demku "Girl" - jeżeli w środku linii przy trybie gr.8 włączymy gr.9 a następnie wyłączymy gr.9 to zamiast gr.8 ujrzymy.... gr.15 (!!!) na dodatek z przetasowanymi rejestrami kolorów (oczywiście tylko do końca linii, od nowej z powrotem będzie gr.8 ).

7

Odp: Chce się ktoś pozbyć GTIA bez buga?

Teraz to mi namieszałeś :)
Więc tak: moja główna atarka to 65XE z pamięciami 4bit, ale nie wiem jaki system (mało doświadczony jestem :oops:)

Wybebeszona atarka 130XE z pamięciami 1bit (tyż nie wiem jaki system)
Przełożyłem GTIA ze 130XE do 65XE i był taki sam śmietnik na TV. Nie mam jeszcze rozszerzenia pamięci więc włączyłem invitkę na Sztab Małopolska 3 (Xan polecał na tym sprawdzić, bo idzie na gołej atarce) i naokoło postaci były syfy. Na razie TV podpinałem do wyjścia antenowego, ale chyba zaraz zrobię kabeła :) do gniazda monitorowego.

8

Odp: Chce się ktoś pozbyć GTIA bez buga?

Atari z pamięciami 4-bit miały z reguły wersję systemu C. Można ją poznać m.in. po tym, że w Self Teście testuje banki dodatkowej pamięci i w teście klawiatury nie ma testowania np. klawiszy F1 F2 F3 F4 - górna linia klawiszy w teście klawiatury wygląda tak: R               S s O 1 2 3 4 H A B, natomiast w wersji C następująco (ZTCP): H S s O R

A co do uszkodzenia GTIA - jesteś pewien, że to kwestia uszkodzenia GTIA a nie np. zakłóceń na kablu antenowym ?

9

Odp: Chce się ktoś pozbyć GTIA bez buga?

Spoko, zakłócenia zakłóceniami, ale na dwóch chipach jest dokładnie tak samo - piksele ni z gruchy ni z pietruchy. Jak mi się uda / będzie chciało itp. to odpalę kartę TV i zrobię screenshota, ale nie sądzę żeby dodatkowe (brzydkie zresztą :)) piksele były winą kabla antenowego. Aha. Kabel antenowy jest od ATARI :)

10

Odp: Chce się ktoś pozbyć GTIA bez buga?

Oryginalny kabel antenowy nawet od Atari o niczym nie świadczy - antenówka nigdy nie grzeszyła jakością, to jest tzw. mniejsze zło wobec braku obrazu - poza tym zalet brak ;)

A co do tego screenshota to dobry pomysł - zrób go, to może coś więcej da się na ten temat powiedzieć.

11

Odp: Chce się ktoś pozbyć GTIA bez buga?

Jest jeszcze jedna możliwość - mój telewizor może być popier******. Zapodałem atarynkę na durnej karcie TV i przez TV i przez composite i żadnego śmiecia nie widzę :/ Sory za takie zawracanie d*** ;) Jutro jeszcze sprawdzę na moim durnym TV przez antenę i composite.