Temat: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

Witam.
Dostałem od znajomego stację xf551 bez zasilacza kabli i oprogramowania..
Mam pytanie:
1. Ile żył musi mieć kabel "SIO"  widziałem 12 na Lotharku.
2. Zasilacz  ma być 9V 3A   AC?
3. Jakie oprogramowanie, kadridż, czy program na kasecie? jest potrzebny.
4. Czy ta stacja potrzebuje jakiejś przeróbki?
Proszę o informacje.
Dziękuję Wszystkim za pomoc Pozdrawiam
Janusz

2

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

Ad. 1. 12 jest ok.
Ad.2. Najlepiej. Chociaż i 2A wystarczy.
Ad. 3. Żadne. Potrzebujesz systemu na dyskietce albo po prostu programów na dyskietce do uruchomienia. Jak już to SDX może pomóc (chociaż co kto lubi)
Ad. 4. Działa od kopa. Można poprawić ale nie ma konieczności.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

Dziękuję za szybką odpowiedź.
mam jeszcze kilka pytań?
1. Czy da się gdzieś kupić dyskietkę z systemem  - czy znasz może kogoś kto by mógł nagrać i odsprzedać.
2. Czy to SDX to SpartaDos X. Czy można go gdzieś kupić jest chyba na kadridżu.
Za dawnych lat korzystałem tylko z magnetofonu, wiec jestem zielony odnośnie stacji dysków i oprogramowania.
Dziękuję jeszcze raz Pozdrawiam

4

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

Ad. 1. Dowolny user posiadający stację może Ci taką dyskietkę nagrać. Jeśli masz SIO2SD, SDrive, FujiNet czy SIO2PC, możesz to zrobić sam.
Ad. 2. Tak, SDX to Sparta DOS X. Można go kupić na carcie ale najprościej jest wziąć A8PicoCart (można samemu zrobić bo projekt jest otwarty albo kupić na Allegro od różnych sprzedawców) i z niego odpalić uproszczoną wersję (na początek wystarczy). Poza tym SDX jest na Side2/Side3.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

W przeglądarce wpisz IGIBLOG, jak się otworzy na pasku wybierz ARCHIVE a potem w okienku SZUKAJ, wpisz XF551. Znajdziesz sporo materiałów poprawiających życie użytkownikowi XF551. Ta stacja jest upierdliwa, warto zrobić poprawki, choćby zamontować HYPER TURBO. Ale ogólnie działa od kopa

6

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

XF-551 ma dwa mankamenty:

  • nie potrafi przełączyć gęstości na podwójną,

  • używa otworu indeksowego do formatowania dyskietki, więc nie potrafi tego robić z drugą stroną.

Tę stację bardzo dobrze obsługuje SpartaDOS X, który potrafi ominąć pierwszy z powyższych problemów oraz domyślnie włącza szybką transmisję. Oprócz tego z tą stacją dobrze działa MyDOS, który obsługuje format dwustronny i można z jego poziomu ręcznie przełączyć stację na gęstość podwójną.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

7

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

perinoid napisał/a:

Ad. 2. Tak, SDX to Sparta DOS X. Można go kupić na carcie ale najprościej jest wziąć A8PicoCart (można samemu zrobić bo projekt jest otwarty albo kupić na Allegro od różnych sprzedawców) i z niego odpalić uproszczoną wersję (na początek wystarczy). Poza tym SDX jest na Side2/Side3.

.. i w U1MB. Dodatkowo biorąc pod uwagę wspomniany sprzęt (side1/2) masz dodatkowo RTClock, co pod SDX jest mocno przydatne a czego nie uzyskamy używając SDX na cart, np. A8PicoCart.

Ostatnio edytowany przez Pin (2024-04-15 13:58:16)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

Lizard napisał/a:

XF-551 ma dwa mankamenty:

  • nie potrafi przełączyć gęstości na podwójną,

  • używa otworu indeksowego do formatowania dyskietki, więc nie potrafi tego robić z drugą stroną.

Tę stację bardzo dobrze obsługuje SpartaDOS X, który potrafi ominąć pierwszy z powyższych problemów oraz domyślnie włącza szybką transmisję. Oprócz tego z tą stacją dobrze działa MyDOS, który obsługuje format dwustronny i można z jego poziomu ręcznie przełączyć stację na gęstość podwójną.

Qrde,
-same zalety :)

Dla mnie stacje spod znaku atari to jakieś nieporozumienie, ostatnio sobie przypomniałem, dawką przypominającą  1050 z is płatę.
Nigdy więcej ;)

9

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

Witam i dziękuję wszystkim za zainteresowanie.
Na początek chciałbym sprawdzić czy stacja jest sprawna. Co potrzebuję by w prosty tani sposób sprawdzić czy stacja jest sprawna, zainwestowałem już w zasilacz i kabel sio czekam na zasilacz i kabel sio, bo wystko miałem bez zasilaczy i okablowania.
Mam tylko samo Atari (dziś przyszedł zasilacz działa).
Jakie minimum muszę mieć by móc uruchomić cokolwiek z tej stacji?

Proszę się nie śmiać jak coś palnę.
1 . Czy z kasety  mogę wgrać jakiś prosty program do obsługi stacji.
2. Jak wgrywa się gry na dyskietki - czy w ogóle się da?, coś pamiętam ale chyba z commodora, że wczytywało się grę na komputer i od razu można było zgrać na kasetę?
Mam pytanie - "Potrzebujesz systemu na dyskietce albo po prostu programów na dyskietce do uruchomienia. Jak już to SDX może pomóc."
Czy można gdzieś taką kupić gotową dyskietkę?
Ewentualnie czy któryś z kolegów mógłby przygotować mi taką dyskietkę i przesłać, oczywiście za odpowiednią opłatą. Jestem z Dąbrowy Górniczej mogę ewentualnie gdzieś niedaleko dojechać.
Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Ostatnio edytowany przez wujuj23 (2024-04-16 20:25:44)

10

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

Dyskietkę mogę Ci nagrać. Niejedną. Ale na pewno masz kogoś bliżej siebie.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2024-04-16 20:47:00)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

Jak chcesz podjechać i pogadać to np. w czwartek, piątek po południu, wieczorem. Jestem ze Świętochłowic

12

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

Zenon/Dial napisał/a:

Jak chcesz podjechać i pogadać to np. w czwartek, piątek po południu, wieczorem. Jestem ze Świętochłowic


Super , chętnie podjadę i pogadam oświeciłbym się troszkę :). Wysyłam swój nr telefonu przez forum na email.

Ostatnio edytowany przez wujuj23 (2024-04-16 20:53:11)

13

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

perinoid napisał/a:

Dyskietkę mogę Ci nagrać. Niejedną. Ale na pewno masz kogoś bliżej siebie.



Dziękuję w razie czego odezwę się . Pozdrawiam

14

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

Zenon/Dial napisał/a:

Jak chcesz podjechać i pogadać to np. w czwartek, piątek po południu, wieczorem. Jestem ze Świętochłowic

Witam Panie Zenku przesłałem wczoraj poprawny numer telefonu, mógłbym jutro popołudniu podjechać, jeśli by to Ci odpowiadało.
Pozdrawiam Janusz

15

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

Ok, adres gdzie podjechać podałem na meila

16

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

perinoid napisał/a:

Dyskietkę mogę Ci nagrać. Niejedną. Ale na pewno masz kogoś bliżej siebie.

Ostatnio edytowany przez wujuj23 (2024-04-20 19:24:46)

17

Odp: Stacja dysków XF551 okablowanie i oprogramowanie.

Po południu postaram się odezwać.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.