1

Temat: quick assembler 1.1

witam

wczoraj przegladajac moje atarowskie dyskietki, natrafilem na qa.com, ktory podczas startu wyswietla wersje 1.1.
pamietam jak jeff napisal te wersje bedac redaktorem naczelnym ta, a moze zmian dokonal hedges??.
w wersji 1.1 mozna bylo stosowac kompilacje warunkowa opcodami 'aif' i (chyba) 'eif'.
mialem tez gdzies wersje '0.5' assemblera jeffa, ale podobnie do zrodel hansa klossa, gdzies to przepilem.
mam w zwiazq z tym pytanie: czy wersja 1.1 i '0.5' tych programow przenikla dalej niz kregi uzytkownikow atari zblizone do avalonu??
czy nadal uzywana jest wersja 1.0?

pozdr

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

2

Odp: quick assembler 1.1

ja mam po dzień dzisiejszy wersje QA 1.0 oryginał (niebieska ksiązeczka wraz z niebieską kopertą i dyskiem). Oj ile to mi radości sprawiło. Studiowałem QA, BH, XLF dniami i nocami (mając jeszcze wtedy wakacje). Niestety teraz czasu już coraz mniej, a szkoda, bo były to piekne czasy.

Pozdrawiam
Marcin

3

Odp: quick assembler 1.1

ha! wogole historia powstawania quick assemblera to temat na osobny duuzy artykul.
kiedys korespondowalem z jeffem w celu udostepnienia zrodel do jego programow. juz sie zgodzil i obiecal poszukac przy okazji swiatecznych pozadkow, ale nic z tego nie wyszlo.
nie smialem go ponownie zaczepiac w tym temacie, bom niegodzien rzemieni u jego sandalow... a co dopiero o zrodla pytac ;-)

pozdr

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

4

Odp: quick assembler 1.1

mialem tez gdzies wersje '0.5' assemblera jeffa, ale podobnie do zrodel hansa klossa, gdzies to przepilem.

no to ze źródeł Hansa Klosa nici ;(.......nie bedzie HK2.......

"wszystko się kiedyś kończy......."

5

Odp: quick assembler 1.1

przydaloby sie stworzenie jakiegos archiwum zrodelek programow i gierek z Atari

w koncu to kiedys przepadnie, bo autorzy dbaja o swoje zrodelka najmniej

chlubnym wyjatkiem jest Numen, wiec jest od czego zaczac :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

6

Odp: quick assembler 1.1

chaos (jad) i JBW (jeff) kuna dawac zrodla ;)

7

Odp: quick assembler 1.1

Dawać źródła! Zrobimy Open Source ;)

8

Odp: quick assembler 1.1

mikey/ng napisał/a:

chaos (jad) i JBW (jeff) kuna dawac zrodla ;)

haha! jbw to rzeczywiscie jeff (janusz b. wi$niewski), ale chaos to nie jad. chociaz mocno zaluje ;-) chaos software to janusz pelc. jak widac janusze to zacni koderzy ;-)
a co do zrodel, to niestety nie mam. nie udalo sie od jeffa wycyganic :-(
chyba, ze sie da darka dyskietki odczytac (jak mi je dostarczy i jeszcze bede mial stacje) to beda zrodla jego gier.

pozdr

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

9

Odp: quick assembler 1.1

kuna - bylem przekonany ze jad = janusz pelc :)
W zlym towarzystwie cie jednak nie postawilem :)
Pozdro

10

Odp: quick assembler 1.1

kuna - bylem przekonany ze jad = janusz pelc :)
W zlym towarzystwie cie jednak nie postawilem :)
Pozdro

powiedzialbym, ze w doborowym :-)

w koncu, chceta tego qa 1.1 ??

pozdr

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

11

Odp: quick assembler 1.1

chceta bardzo. :D

ps. kiedys tu Wojtek Zientara bedzie zobaczycie :)

12

Odp: quick assembler 1.1

Z pewnoscia dla kazdego kto wychowal sie na QA, mozliwosc zapoznania sie z historia powstawania tego programu bylaby czyms naprawde frapujacym. Dla mnie osobiscie, ale mysle, ze dla wielu innych rowniez, szczegolnie autor tego asemblera, ale tez inne osoby zwiazane z TA i Avalonem, sa prawdziwymi legendami, ktorych darze duza estema i szacunkiem.
Jesli jest taka mozliwosc udostepnienia zrodel QA 1.1 to dolaczam sie w prosbie skierowanej do autora i osob z nim zaprzyjaznionych.

Ciekaw jestem jakie ulepszenia oferuje QA 1.1 w stosunku do wersji ogolnie znanej.

13

Odp: quick assembler 1.1

(ciach)zrodel QA 1.1(ciach)

ja mowie o pliq binarnym qa.com w wersji 1.1.
jeff bardzo niechetnie dzieli sie zrodlami, bo jak mi napisal 'jest programista' :-(

inne ciekawe programy rodem z rzeszowskiego 'plusa' mial moj kolega.
liczylem, ze bedzie to 3mal dla potomnych, ale pozbyl sie atari wraz z calym softem. a byly tam takie perelki jak ed (drugi assembler jeffa), wacio (jeszcze nie tw) i  as (disasembler 6502).
pewnie ze takiego softu teraz sporo, ale progsy wyszly spod reki jeffa, ktory dla mnie jest niedoscignionym mistrzem kodowania.

to co znajde, podwiesze gdzies w sieci i dam znac.

pozdr

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

14

Odp: quick assembler 1.1

wacio i as byly puszczone w TA w pierwszych numerach, ale molestuj ich, molestuj!

15

Odp: quick assembler 1.1

wacio i as byly puszczone w TA w pierwszych numerach, ale molestuj ich, molestuj!

to dobrze, myslalem, ze zginely bezpowrotnie ;-)

juz niedlugo swieta, moze namowie jeffa zeby przy okazji swiatecznych porzadkow odkopal dyskietki ze zrodlami. na pewno bedzie ciezko.
moj obecny kierownik to kolega jeffa z tamtych lat, przez niego nazwiazalem kontakt z jbw. moze razem cos wskoramy.
mialem kiedys okazje przegladac procedury, kawalki programow, ktore pisal jeff (vide np. relocator) - czysta 6502 poezja ;-)

pozdr

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

16

Odp: quick assembler 1.1

nom - relocator rulez !!! piekny koncept i ladnie napisane ...

17

Odp: quick assembler 1.1

Tak się składa, że przez zupełny przypadek trafiły do mnie jakieś źródła z Avalonu. Są tam małe użytki i kilka gier (ok. 10 dyskietek), głównie z okresu 89-91 rok.
Nie mam nic wspólnego z Avalonem i autorami (choć miasto się zgadza), więc nie mam zamiaru bez ich zgody niczego udostępniać. Gdyby jednak ktoś z nich to czytał i nie miał nic przeciwko temu, niech da znać, wtedy się podzielę źródełkami.
Są tam źródła (lub ich kawałki) do m.in.:
Automat perkusyjny, Watson, Fred, Misja i Mission, Heartlight, Robbo, Command processor, Chaos commander.

18

Odp: quick assembler 1.1

ha! lucky man ;-) nawet nigdy mi do glowy nie wpadlo, zeby o to prezesow zapytac :-[
o watsonie (i innych) koresponduje wlasnie z jeffem.
reszta to w 90 do 100% prace janusza pelca a z nim podobno kontakt sie urwal...

pozdr

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

19

Odp: quick assembler 1.1

Heartlight - byly zrodla w jednym z pierwszych TA
Command procesor - jw

Co to jest chaos commander ?

20

Odp: quick assembler 1.1

W TA były tylko listingi tych programów, w heksach zapisane. Trudno to nazwać źródłami...

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

21

Odp: quick assembler 1.1

Chaos commander to jednopanelowy program ala Norton. Moze nie dorównuje np. DOS Controlowi ale jest mały i przyjemny. Swego czasu nie mogłem się bez niego obejść.
Mówiąc o źródłach mam na myśli oczywiście pliki ASM, fonty, muzyczki oraz narzędzia do ich tworzenia np. JBW Asembler, QA wersja 0.13 i 0.37(!).

22

Odp: quick assembler 1.1

Krótki: masz oczywiscie racje :)

23

Odp: quick assembler 1.1

witam

zastanawialem sie, czy nie zaczac nowego watku ale postanowilem kontynuowac biezacy.
pod adresem
http://jad64.webpark.pl/files/plus_tools.zip
sa uzytki, ktore mialem na swoich dyskietkach. brakuje jeszcze paru programow, chocby joytesta ;-(
poniewaz jestem jakby hermetycznie odizolowany od srodowiska atarowskiego, nie wiem co poszlo w swiat, a co zostalo w rzeszowie.
tak wiec bierzcie i uzywajcie z tego wszyscy ;-)

pozdr

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

24

Odp: quick assembler 1.1

Wiekszosc z tych programów krazy po sieci ale i tak chwala Ci za udostepnienie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

25

Odp: quick assembler 1.1

Gdyby jednak ktoś z nich to czytał i nie miał nic przeciwko temu, niech da znać,

i jak ktos sie odezwal co ze zrodelkami ? ;>


wogole historia powstawania quick assemblera to temat na osobny duuzy artykul.

i gdzie ten artykul ? ;/

"wszystko się kiedyś kończy......."